Bruselské letiště Zaventem zcela jistě neobnoví provoz ani ve středu, avizovalo tamní vedení. Areál, který v minulém týdnu postihly teroristické útoky, se podle původních zpráv mohl otevřít do 24 hodin - prozatím k tomu ale nedojde. Už nyní je však jisté, že provoz bude ještě několik měsíců zásadně omezen.
Bruselské letiště se zatím neotevře ani ve středu
Na letiště Zaventem zaútočili minulé úterý sebevražední atentátníci. Včetně dalšího útoku v metru zahynulo v Bruselu nejméně 32 lidí, útoky také vážně poškodily letištní halu. Před obnovením alespoň částečného provozu proto vzniká dočasná stavba, která bude sloužit jako náhradní odletová hala.
Funkčnost náhradních prostor a opatření pro odbavování cestujících otestuje zhruba 800 zaměstnanců letiště. Budou ověřovat, zda fungují bezpečnostní a požární opatření, ale i odbavování zavazadel nebo zda jsou přehledné orientační cedule.
I kdyby se tak stalo, bude letiště podle ředitele fungovat jen z 20 procent. Obnovení plného provozu očekává Feist až za několik měsíců.
V Belgii nyní platí třetí ze čtyř stupňů ohrožení. Belgický parlament přitom zavedl nová bezpečnostní opatření, čím vzbudil úvahy o zvýšení pohotovosti. To však odmítla mluvčí parlamentu. „Bylo nám řečeno, abychom zavedli dodatečná bezpečnostní opatření nad zemí i pod zemí,“ uvedla. Nadále však podle ní platí třetí stupeň.
- 22. března kolem úterní osmé hodiny ráno (SEČ) došlo na bruselském letišti Zaventem ke dvěma výbuchům v odletové hale. Následně se ozvala exploze také na stanici metra Maalbeek v centru města nedaleko evropských institucí.
- Zemřelo 32 lidí a tři atentátníci, dalších více než 300 lidí bylo zraněno.
- K útokům se přihlásila organizace Islámský stát, která podle egyptských zdrojů vyjádřila odhodlání spáchat další útoky. Na útocích se podíleli dva bratři El Bakraouiové – jeden z nich zabíjel na letišti, zatímco druhý v metru – a už dříve sledovaný radikál Nadžim Laachraoui.