Anglikánská církev ženy-biskupky nechce

Londýn - Synod britské anglikánské církve odmítl přiznat ženám právo stát se biskupkami. V hlasování o změně, o níž se debatuje v této církvi více než deset let, nebylo dosaženo potřebné dvoutřetinové většiny účastníků.

Přijetí nového pravidla, které přitom uplatňují již odnože anglikánské církve v jiných zemích britského Společenství jako v Austrálii, na Novém Zélandu a v Kanadě, ale také ve Spojených státech, znemožnila konzervativnější komora farníků. Komory biskupů a řadového duchovenstva naopak změnu podpořily.

„Zhruba patnáct milionů věřících z té části zhruba osmdesáti milionů anglikánských věřících se proti tomuto kroku ostře staví. Odpůrci jsou hlavně v Africe, představitel anglikánské církve v Keni tento krok velice ostře odsoudil,“ podotkl historik Jaroslav Šebek. Podle jeho slov si Vatikán myslí, že část anglikánů znovu přejde do katolické církve.

Taková možnost je ale podle některých analytiků už dávno pasé. „V roce 2009 už byla připravena půda pro to, aby se anglikáni stali součástí katolické církve, ale masový exodus z anglikánské církve se nakonec nekonal. Otázka je, jak by situace vypadala v této chvíli, kdy by se staly ženy i biskupkami,“ dodal historik.

Výsledek hlasování, který podle představitelů církve protáhne debatu o další roky, než se - zřejmě za pět let - bude hlasovat znovu, je neúspěchem pro odcházející hlavu anglikánské církve, která zastupuje královnu, arcibiskupa z Canterbury Rowana Williamse i jeho nástupce Justina Welbyho.

Češi získali první ženu-biskupku v roce 1999

Ženy-biskupky jsou hlavně ve Spojených státech. Právě odsud podle Šebka vyšly hlavní kroky, které směřovaly k tomu, že se začalo více diskutovat i v anglikánské církvi o tom, že by ženy měly být i v těch nejvyšších funkcích. „Americká společnost je v náboženské rovině obecně velmi tolerantní, ale v Evropě je tato otázka – svěcení žen do vysokých funkcí – problémem rozsáhlých debat,“ říká historik. Biskupky jsou kromě Spojených států i v Austrálii nebo Jižní Africe. V Česku se stala první českou olomouckou biskupkou Církve československé husitské v roce 1999 Jana Šilerová.

Anglikánská církev byla založena králem Jindřichem VIII. v 16. století kvůli tomu, aby se mohl rozvést s Marií Aragonskou a vzít si Annu Boleynovou, když mu papež rozvod zakázal. Právě proto je její světskou hlavou anglický panovník. Ve světě má asi 80 milionů věřících. První ženy v ní byly vysvěceny na kněze v roce 1994.

8 minut
Rozhovor s Jaroslavem Šebkem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael kontroluje skoro osmdesát procent Pásma Gazy, tvrdí Hamás

Teroristické hnutí Hamás podle agentury Reuters sdělilo, že izraelská armáda kontroluje 77 procent Pásma Gazy, a to svými jednotkami nebo leteckými údery. S odvoláním na tamní zdravotníky Reuters dále uvedl, že v neděli izraelské údery zabily nejméně 23 lidí.
14:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Přibývá států, které zavádějí elektronickou registraci cizinců

K návštěvě stále většího množství států postačí českým turistům místo víza vyplnit elektronický formulář. V dubnu elektronickou registraci pro turisty zavedla například Velká Británie a v květnu se přidává Thajsko. S vlastním systémem elektronických formulářů pro osoby ze třetích států přichází i Evropská unie.
před 3 hhodinami

Ukrajina čelila třem stovkám dronů a sedmdesáti raketám

Nejméně dvanáct mrtvých a čtyři desítky zraněných si vyžádaly noční útoky Ruska, které na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vyslalo podle ukrajinských ozbrojených sil celkem osmašedesát balistických raket a 298 bezpilotních letounů. Nejméně tři z obětí byly děti, informovaly agentury. Ukrajinské letectvo oznámilo sestřel pětačtyřiceti raket a 266 dronů. Podle ukrajinských médií se jedná o největší vzdušný útok, který Rusko uskutečnilo od zahájení války v únoru 2022.
08:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajina a Rusko dokončily velkou výměnu zajatců

Ukrajinská prezidentská kancelář v neděli potvrdila, že Rusko si s Ukrajinou vzájemně vyměnily po 303 válečných zajatcích. S odkazem na ruské ministerstvo obrany o tom informovala taky agentura RIA Novosti. Jde o poslední skupinu z výměny ve formátu tisíc za tisíc domluvené v polovině května v Turecku.
11:40Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Varšavou pochodovali příznivci obou prezidentských kandidátů

Desítky tisíc lidí v neděli vyšly do ulic Varšavy, aby podpořily kandidáty v prezidentských volbách, které se budou konat příští týden. Průzkumy ukazují, že by oba uchazeče o prezidentský post volilo shodně 46,3 procenta občanů.
15:48Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Bílý dům se detektory lži snaží potírat úniky informací

Poté, co se v médiích objevily informace o tom, že personální úřad americké vlády plánuje najmout osobního řidiče pro členy svého vedení, začalo okamžitě vyšetřování s cílem zjistit, kdo tyto interní informace poskytl médiím. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na své s děním obeznámené zdroje.
11:35Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Kalifornské Malibu doufá v nový začátek. Zvedá se po požárech

Desítky firem z kalifornského města Malibu doufají v nový začátek. Do desetitisícového města směli po lednových požárech jen místní, frekventovaný osmnáctikilometrový úsek směrem na Santa Moniku byl uzavřen. Nyní jej úřady otevřely a podnikatelé doufají, že se jim vrátí zákazníci. Někteří obyvatelé se však bojí, že konec uzavírky přinese i problémy, například rabování ve vyhořelých domech a opuštěných obchodech a restauracích. Radnice v Malibu proto uzavřela smlouvu se soukromou bezpečnostní agenturou. Pozitiva ale podle ní jasně převažují. Pacifická dálnice by mohla do města duchů znovu přivést život.
před 16 hhodinami

Venezuelský režim zatkl před nedělními volbami desítky lidí

Autoritářský režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura zadržel tento týden více než sedmdesát politiků, aktivistů či novinářů, které obvinil ze spiknutí proti vládě a snahy „sabotovat“ nedělní parlamentní a regionální volby. Mezi zadrženými je i dvacítka cizinců, včetně Španěla, Argentince či Bulhara, napsal španělský server El Confidencial.
před 16 hhodinami
Načítání...