Americké bombardéry schopné nést jaderné zbraně přeletěly nad Jižní Koreou

Zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová ke cvičení v Jižní Koreji (zdroj: ČT24)

Dva americké strategické bombardéry B-1B schopné nést atomové zbraně a čtyři americké stíhačky F-35 přeletěly nad územím Jižní Koreje. Oznámila to jihokorejská armáda. Takovéto demonstrace síly jsou obvyklou reakcí Spojených států na severokorejské zbrojní testy.

„Dva (americké) bombardéry B-1B a čtyři stíhačky F-35 se zúčastnily cvičení s jihokorejskými stíhacími letouny F-15,“ citovala agentura Reuters vyjádření nejmenovaného představitele jihokorejského ministerstva obrany.

Letadla se u východního pobřeží Jižní Koreje zúčastnila manévrů s ostrou palbou, jejichž náplní byl nácvik přesně mířených úderů na „klíčová severokorejská zařízení“. Bombardéry B-1B odstartovaly z americké základny na tichomořském ostrově Guam, stíhačky F-35 vzlétly z americké základny Iwakuni v Japonsku.

KLDR v noci na úterý uskutečnila zkoušku balistické střely středního doletu Hwasong-12, která přeletěla severojaponský ostrov Hokkaidó a dopadla do Tichého oceánu. Režim počátkem srpna pohrozil, že zaútočí na americký ostrov Guam čtyřmi raketami Hwasong-12. Na ostrově žije asi 160 tisíc obyvatel a je tam rozmístěno na 7000 amerických vojáků.

Hlavní základny USA v Tichomoří
Zdroj: Militarybases.com

Pchjongjang uvedl, že její nejnovější raketový test byl reakcí na společné desetidenní cvičení armád USA a Jižní Koreje, které tento čtvrtek končí. Manévrů, které se konají pravidelně koncem léta, se letos zúčastnilo 17 500 amerických a 50 tisíc jihokorejských vojáků. Většina z nich se zapojila do počítačově simulovaných manévrů.

Publicista a komentátor Tomáš Klvaňa k Trumpovým reakcím na KLDR (zdroj: ČT24)

Čína odsoudila výzvy k novým sankcím

Čínské ministerstvo zahraničí odsoudilo výzvy k zpřísnění sankcí vůči Pchjongjangu. „Jisté země ignorují výzvy k dialogu a nemluví o ničem jiném než o sankcích… Svými činy a slovy hrají destruktivní roli,“ uvedla na tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing. Zdůraznila, že situace na Korejském poloostrově je vážná a že se nejedná o žádnou počítačovou hru.