Svoboda nad Úpou čerpá dotace nejlépe v Česku. Úbytek lidí ji rozhodně netrápí

3 minuty
Svoboda nad Úpou čerpá dotace nejlíp v Česku
Zdroj: ČT24

Krkonošská Svoboda nad Úpou přišla na způsob, jak zabránit úbytku obyvatel z pohraničí. Ročně ji to sice stojí desítky milionů korun, většina peněz jde ale z evropských dotací. V jejich čerpání patří město se dvěma tisíci obyvatel mezi nejúspěšnější v Česku.

Nové chodníky, opravené cesty nebo třeba dětské hřiště a sportoviště mohou lidem ze Svobody závidět snad všechna města v okolí. Jen za poslední tři roky investovala radnice, aby si obyvatele udržela, skoro sedmdesát milionů. Většinu díky dotacím.

Multifunkční hřiště například stálo radnici 1850 korun. Zbytek do dvou milionů zaplatily dotace. Ty se město snaží získat i na opravu hřbitova, obnovu veřejné zeleně nebo na opravu hasičárny.

„Když už lidem nemůžeme připravit pracovní příležitosti, snažíme se udělat přívětivé prostředí,“ říká starosta Jiří Špetla (Nová Svoboda). Městu se úsilí vyplácí. Zatímco okolní obce například bojují o každé dítě, v místní školce je musejí naopak odmítat.

Povodeň před třemi lety místní neodradila

Hlavním lákadlem je ale dostupné bydlení. Parcely s výhledem na hory prodává město za desetinu toho, co stojí pozemek v sousední Peci. Starosta cenu orientačně odhadl na 400 korun za metr: „Snažíme se sem dostat lidi, kteří zde budou bydlet, vychovávat děti, budou tu mít trvalé bydliště a přispějí k rozvoji obce.“

Před třemi lety to přitom vypadalo, že z města všichni odejdou. Svobodu smetla povodeň, po cestách se valily potoky, zahrady pokryla metrová vrstva bahna a kamení. Místní to ale nevzdali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Církev se zbavuje desítek kostelů. Nemá na opravy

Církev nabízí obcím do majetku opuštěné kostely. Jen v Libereckém kraji je jich na šest desítek. Zájem o zchátralé památky mají především menší obce, kde tvoří většinou hlavní dominantu. Radnice, které se rozhodly objekty převzít, v nich chtějí vybudovat například komunitní a společenská centra.
před 21 hhodinami

Herkules přemůže Otáčivé hlediště

Výpravná hudební inscenace Herkules bude letošní premiérou na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Poprvé před diváky předstoupí mytický silák 12. července. Představení souboru Malého divadla doplňují písně Davida Hlaváče a spolupráce se studenty DAMU.
12. 7. 2025

Téměř tisícovka řopíků už změnila majitele i účel

Přes devět stovek takzvaných řopíků, které měly chránit Československo v době před druhou světovou válkou, má nové majitele. Bývalé bunkry slouží novým majitelům nejen k rekreaci, u Vratěnína na Znojemsku stojí na řopíku útulna pro turisty, na několika místech vznikla muzea. V červenci armáda vypsala další výběrové řízení na prodej nepotřebných pozemků a bunkrů.
12. 7. 2025

Silničáři začali s opravami dalšího úseku D5 na Tachovsku ve směru na Plzeň

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravuje další úsek dálnice D5 na Tachovsku. Jde o levou polovinu dálnice se dvěma pruhy ve směru na Plzeň mezi kilometry 139,6 až 129,9. Stavba za 576 milionů korun navázala na právě dokončenou opravu více než sedmi kilometrů za 420 milionů korun. Stavbaři od čtvrtka pracují za provozu. Kompletní zprovoznění úseku je plánované na 15. října.
11. 7. 2025

Muž souzený za napadení dvou Ukrajinek na pouti dostal podmínku

Půlroční podmínku se zkušební lhůtou 18 měsíců vyměřil v pátek soud v Plzni Zdeňku Holzknechtovi, obžalovanému z předloňského napadení dvou žen z Ukrajiny na pouti v Plasích. Souzený majitel pouťových atrakcí čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Hrozilo mu až pětileté vězení. Soud ho uznal vinným pouze z výtržnictví. Dospěl k závěru, že nebylo možné bez pochybností odsoudit muže i za způsobení zranění jedné z žen, neprokázalo se ani, že by se dopustil násilí vůči cizinkám kvůli jejich ukrajinské národnosti.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Praha a Středočeský kraj mají nejvíc případů žloutenky A

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Nejvíc nemocných je za první pololetí v Praze, následuje kraj Středočeský a po něm Moravskoslezský. V Praze za prvních šest měsíců evidují přes 240 případů, to je šestkrát víc než za celý loňský rok. Třetinu nakažených tvoří lidé bez domova.
11. 7. 2025

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
10. 7. 2025
Načítání...