OBRAZEM: Vyměnit výhybku v metru za provozu by nešlo

Praha - Na výměně výhybky na trase A pražského metra u stanice Náměstí Míru, kvůli které v těchto dnech část trasy nefunguje, se pracuje i v noci. Podle dispečera z jednotky Dopravní cesty Metro Ladislava Lipana by za provozu taková výměna udělat nešla. Metro tak nyní ze stanice Náměstí Míru na Můstek jezdí jen po jedné koleji a mezi Můstkem a Dejvickou musejí cestující využívat náhradní dopravu. Výluka se dotkla desetitisíců cestujících.

„Je to poměrně velký rozsah prací, takže si myslím, že za provozu by to nešlo udělat v žádném případě,“ řekl Lipan novinářům, kteří v noci na dnešek dostali šanci sledovat práci na výměně výhybky v tunelu metra.

Po dosavadní výhybce jezdí soupravy metra už téměř 35 let. Nachází se v místech, kde se trať ve směru do centra rozdvojuje: vpravo míří soupravy s cestujícími ve směru ke stanici Muzeum a rovně vede spojovací tunel s trasou C.

„Některé součásti, jako pražce, už dosluhují, takže se to mění všechno znova a na výhybkách už je nová technologie upevnění,“ popsal Lipan. „Mělo by to vydržet dalších 35 let.“ Kdyby se pražce musely vyměňovat po jednom, trvalo by to prý půl roku.

Odnášet ručně staré pražce

Dělníci ze stavební firmy za pomoci bagru odstraňují dosavadní svršek včetně pražců, odvážejí štěrk a navážejí nový. „Pracuje se tady nepřetržitě, začalo se tady 5. července, končit se bude 9. července,“ řekl Lipan. Práce by se podle něj měly stihnout tak, aby metro mohlo od pondělního rána opět bez problémů jezdit.

Jak řekl hlavní stavbyvedoucí Ondřej Krulikovský, pracuje se ve ztížených podmínkách, kde není možné použít třeba jeřáby a větší mechanizaci. Mnoho prací proto musí dělníci vykonávat ručně, například odnášet staré pražce.

Na práci se střídají po dvou směnách a v každé je 25 lidí. Kromě výměny výhybky se o současném prodlouženém víkendu pracuje i na napojení budovaného úseku z Dejvické do Motola. Podle dopravního podniku nejde o letošní první výměnu výhybky v metru. V dubnu podnik po 38 letech provozu vyměnil výhybku na trase C poblíž zastávky I. P. Pavlova. Podnik plánuje, že postupně vymění všech asi 40 výhybek, které jsou položeny ve štěrku.

2 minuty
Reportáž Barbory Peterové
Zdroj: ČT24
Oprava výhybky ve stanici metra Náměstí Míru
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš
Oprava výhybky ve stanici metra Náměstí Míru
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš
Oprava výhybky ve stanici metra Náměstí Míru
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš
Oprava výhybky ve stanici metra Náměstí Míru
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš
Oprava výhybky ve stanici metra Náměstí Míru
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Praha a Středočeský kraj mají nejvíc případů žloutenky A

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Nejvíc nemocných je za první pololetí v Praze, následuje kraj Středočeský a po něm Moravskoslezský. V Praze za prvních šest měsíců evidují přes 240 případů, to je šestkrát víc než za celý loňský rok. Třetinu nakažených tvoří lidé bez domova.
před 2 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 10 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 18 hhodinami

Taxikářů přibývá. Pro ty zahraniční platí nová pravidla

V tuzemsku za posledních deset let výrazně vzrostl počet taxikářů. Jen v Praze jich podle odhadů v současnosti jezdí až šestnáct tisíc. Podstatný vliv na to mají alternativní služby, s nimiž narůstá počet zahraničních řidičů. I proto hlavní město iniciovalo úpravu zákona o silniční dopravě, která od začátku července pro zahraniční řidiče zpřísnila pravidla. Řadu dalších podmínek ale musí dlouhodobě splňovat i čeští taxikáři. Jaké to jsou a jak je to s maximální cenou za kilometr?
včera v 07:05

Soud snížil šéfredaktorovi Legalizace trest za šíření toxikomanie

Krajský soud v Ostravě znovu uložil za šíření toxikomanie šéfredaktorovi magazínu Legalizace Robertu Veverkovi i časopisu peněžité tresty. Veverkovi ho ale ze sto tisíc korun zmírnil na osmdesát tisíc korun a časopisu ze 150 tisíc na 130 tisíc korun. Soud se případem musel opětovně zabývat poté, co Veverkově stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS). Středeční rozsudek je opět pravomocný, lze proti němu podat znovu jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
9. 7. 2025

Při kyberútoku na Nemocnici Nymburk mohla uniknout data pacientů

Při kyberútoku na nymburskou nemocnici minulý týden mohly uniknout osobní údaje pacientů. Zda a v jakém rozsahu byly opravdu odcizeny, se vyšetřuje, uvedla nemocnice na svém webu.
9. 7. 2025

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
9. 7. 2025
Načítání...