Bývalému účetnímu policie hrozilo osm let. Protože se sám udal a splácí, dostal podmínku

Brno - Bývalý vedoucí odboru rozpočtu a účetnictví Jihomoravské policie Martin Kuděla dostal za zpronevěru policejních peněz třicetiměsíční trest s pětiletou podmínkou. I když mu hrozil až osmiletý trest, soud se tak přiklonil k mírnějšímu trestu. Podle odůvodnění se bývalý civilní zaměstnanec policie udal sám, peníze se rozhodl splatit a s policií příkladně spolupracoval. O tři miliony přitom okrádal svého zaměstnavatele od listopadu 2007 do prosince 2009, aby tak mohl krýt právě své dluhy, které nadělal při sportovním sázení. Bývalý šéfúčetní bude po dobu pěti let pod dozorem probační a mediační služby. Ta bude kontrolovat, jestli pokračuje v léčbě a splácí dluh.

„Žalobce muže obvinil letos na jaře z toho, že vyhotovil celkem jedenáct faktur od smyšlené obchodní společnosti, opatřil účetní doklady razítky a padělanými podpisy vedoucích pracovníků policie. Sám pak zajistil, aby tyto faktury prošly účetnictvím,“ vysvětlil mluvčí Městského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský.

Miliony od policie pak na základě těchto fiktivních faktur tekly na jeho soukromý účet. Na faktury, kterými měla policie platit za fiktivní zaměstnance, použil Kuděla falešná razítka a zfalšoval dokonce i podpisy tehdejšího ředitele Břetislava Břečky a jeho náměstka Jaroslava Vaňka.

2 minuty
Reportáž Anety Hronové
Zdroj: ČT24

„Obviněný sám uvedl, že potřeboval peníze na úhradu sportovních kurzovních sázek,“  přiblížil Kutnohorský osud převedených milionů. Koncem loňského roku ale jeho podvody odhalila vnitřní kontrola na krajské správě policie. Při vyšetřování se obviněný vedoucí odboru ke všemu přiznal a vyjádřil ochotu dluh splatit.

Dnes Martin Kuděla u městského soudu odmítl veřejně vypovídat a odvolával se na písemný záznam policejního výslechu. „Nechci před soudem vypovídat, protože vzpomínky na můj čin mi nejsou příjemné. Za to, co jsem udělal se opravdu stydím,“ řekl bývalý vedoucího odboru rozpočtu a účetnictví jihomoravské policie.

Kuděla se u soudu policii několikrát omluvil a slíbil, že svůj dluh co nejdříve splatí. U výslechu přiznal, že s podvody v účetnictví začal kvůli své závislosti na sportovních kurzovních sázkách. Sázet začal v roce 2004. Narůstající dluhy ho donutily k tomu, že o tři roky později vymyslel neexistující firmu G práce s.r.o. s adresou v Brně, přes kterou pak na falešné faktury posílal peníze na svůj účet. V prosinci roku 2009 se ale podle jeho slov stala situace neúnosná a tak se šel přiznat na Městské státní zastupitelství.

Skutečnost, že se sám přihlásil a všechno policii přiznal, mu dnes pomohla u soudu. Stejně tak jako fakt, že Martin Kuděla už více než třetinu dluhu policii do dnešního dne dobrovolně splatil a začal se ze své závilosti ambulantně léčit u psychiatra.

„Obžalovaný od začátku trestního řízení spolupracoval při vyšetřování a uhradil nemalou část škody, takže já ten trest budu akceptovat a nemám v úmyslu prozatím podat odvolání,“ řekl dnes k rozsudku státní zástupce Michal Fiala.

Bývalý policejní zaměstnanec ani jeho obhájkyně nechtěli rozhodnutí soudu komentovat. Martin Kuděla si ale ponechal lhůtu na odvolání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Téměř tisícovka řopíků už změnila majitele i účel

Přes devět stovek takzvaných řopíků, které měly chránit Československo v době před druhou světovou válkou, má nové majitele. Bývalé bunkry slouží novým majitelům nejen k rekreaci, u Vratěnína na Znojemsku stojí na řopíku útulna pro turisty, na několika místech vznikla muzea. V červenci armáda vypsala další výběrové řízení na prodej nepotřebných pozemků a bunkrů.
před 2 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
10. 7. 2025

Taxikářů přibývá. Pro ty zahraniční platí nová pravidla

V tuzemsku za posledních deset let výrazně vzrostl počet taxikářů. Jen v Praze jich podle odhadů v současnosti jezdí až šestnáct tisíc. Podstatný vliv na to mají alternativní služby, s nimiž narůstá počet zahraničních řidičů. I proto hlavní město iniciovalo úpravu zákona o silniční dopravě, která od začátku července pro zahraniční řidiče zpřísnila pravidla. Řadu dalších podmínek ale musí dlouhodobě splňovat i čeští taxikáři. Jaké to jsou a jak je to s maximální cenou za kilometr?
10. 7. 2025

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
9. 7. 2025

Gottwald mi napsal, že nemůžu dospět v komunistického inteligenta, vzpomíná syn živnostníka

František Šik zažil jako dítě válku v Chrlicích i kolektivizaci vesnice. Otec byl živnostník, bratr kněz. S cejchem třídního nepřítele proto nemohl ani studovat, ani jezdit do zahraničí. Režim ho ale nezlomil. Nejdůležitější je, podle osmaosmdesátiletého pamětníka, v životě zdraví a dobré je nelhat a nekrást, aby člověk neměl výčitky svědomí.
8. 7. 2025

Mlékárna v Hodoníně skončí, výroba se přesune do Německa

Francouzská skupina Savencia uzavře koncem února 2026 mlékárnu v Hodoníně, kde vyrábí tavené sýry – například značku Apetito. Výrobu přesune do Německa. Dotkne se to stovky pracovníků. Firma to zdůvodnila poklesem poptávky po tavených sýrech. Zaměstnancům chce Savencia pomoci s hledáním nového místa. Hodonínsko mělo v květnu šestiprocentní míru nezaměstnanosti, což bylo z okresů Jihomoravského kraje nejvíce.
7. 7. 2025

Výzva, či peníze. Motivace středoškoláků pro účast na vojenském cvičení se liší

Startuje dobrovolné vojenské cvičení pro plnoleté studenty středních škol. V celém Česku se ho účastní na osm set mladých lidí. Je stejně náročné jako základní vojenský kurz pro nově nastupující armádní rekruty. Vojáci krokem chtějí rozšířit svoje zálohy a oslovit nastupující generaci. Finanční odměna je čtyřicet tisíc korun.
7. 7. 2025

Cestu ke svobodě otevřela mladíkovi ze štatlu domluvená svatba

Už v létě roku 1967 se Ladislav Plch pokusil o emigraci z Československa. Přeplaval z Jugoslávie do italského Terstu, nakonec se ale vrátil. Do Německa vycestoval legálně až o pět let později, díky domluvenému sňatku. Vystudoval tam vytouženou vysokou školu a procestoval kus světa. Po roce 1989 se vrátil do Brna. Žije v Kamenné kolonii („Kamence“), která se za sto let proměnila z chudinské osady v unikátní čtvrť.
7. 7. 2025
Načítání...