MCHAT přiblížil napudrované, naftalínové divadlo skutečnému životu

Praha - Do Prahy se po deseti letech vrací soubor Moskevského uměleckého akademického divadla (MCHAT) pod vedením Olega Tabakova. Světová divadelní legenda uvádí v Národním divadle ruskou klasiku: 2. a 3. listopadu Ostrovského Poslední oběť, 4. a 5. listopadu pak Bulgakovovu Bílou gardu.

Pražská návštěva je druhou kapitolou spolupráce MCHATu s Národním divadlem. Před pár dny se totiž český soubor vrátil z hostování v Moskvě. "Přivezli dvě představení: Co se stalo, když Nora opustila manžela a Čekání na Godota. Bylo velmi zajímavé sledovat herce. Je třeba říct, že to jsou opravdoví profesionálové a hráli výborně. Byli to dva úžasné večery s Národním divadlem,„ říká správní ředitel MCHATu Igor Popov. “Pro nás to byl velký zážitek – také proto, že dostat se vůbec jako herec na jeviště MCHATu je takřka nemožné," řekl České televizi k moskevskému představení herec a režisér Národního divadla Jan Kačer.

Symbolem moskevského divadla MCHAT se stal Konstantin Stanislavskij. Spoluzakladatel souboru přivedl na jeviště nejznámější Čechovova díla a jeho technika práce s herci se používá dodnes. „Vzniklo to v určité historické době. Předtím bylo divadlo napudrované, naftalínové. Nalepované nosy, zrzavé paruky – tak se hrálo v Rusku divadlo. A pak přišel Stanislavskij s metodou, která se snažila dobrat jisté pravdy nebo nějakého základu lidského života,“ vysvětluje Kačer význam MCHATu, který byl založen v roce 1898. Připomíná, že zásluha Stanislavského je především v tom, že přivedl k divadlu báječné dramatiky – v první řadě Antona Pavloviče Čechova.

7 minut
MCHAT v Národním divadle
Zdroj: ČT24

Tabakov přijel jako Gogolův revizor do Prahy už koncem 60. let

Herec a režisér Oleg Tabakov působí v MCHATu jako herec od roku 1983. V roce 2000 se stal po smrti Olega Jefremova uměleckým šéfem a také jeho ředitelem. V roce 1967 hostoval v pražském Činoherním klubu v roli Chlestakova v Gogolově Revizorovi. „Zdálo se nám tehdy, že by bylo zajímavé, kdyby on jako ruský revizor přijel zrevidovat to naše české maloměsto,“ vzpomíná Kačer. „Tu zdejší nepříjemnou atmosféru nezájmu a chladu vůči všemu ruskému svým prvním vystoupením absolutně překonal. On se objevil na jevišti a lidé najednou zjistili, že to je báječný herec, ohromný komik a skvělý občan. (…) On se tehdy stal takovým prvním velvyslancem ruské kultury a dělá to vlastně dodnes,“ dodává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 3 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 9 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025
Načítání...