Lipský veletrh se loučil Zlatým písmem a Zlatým hlasem z Prahy

Lipsko - S milovníky literatury se včera rozloučil 16. ročník Lipského knižního veletrhu. Na čtyřdenní svátek knih přišly tisíce návštěvníků, které lákaly především novinky určené mladším čtenářům. Na veletrhu se letos představilo 2 071 knih z 39 zemí světa. Velké zastoupení měl region střední a východní Evropy, z českých zástupců nejvíce lákal „německý“ Karel Gott.

Na českém stánku se představilo 12 nakladatelů. Mezi 1 500 literáty pozvanými letos do Lipska se představily prozaičky Markéta Pilátová, Kateřina Tučková a Petra Soukupová, spisovatelé Tomáš Zmeškal a Josef Formánek či básník Radek Fridrich.

Německé vydání knihy Karel Gott - Zlatý hlas z Prahy (Die goldene Stimme aus Prag) v Lipsku křtil a podepisoval sám slavný zpěvák. Tuto příležitost si nenechalo ujít několik stovek jeho německých fanoušků a zejména fanynek.

Gott prozradil novinářům, že do finální podoby německé verze knihy osobně zasahoval. „Upravoval jsem to tak, aby to bylo zajímavé pro německé čtenáře,“ vysvětlil. Připustil také, že jednou napíše vlastní biografii. „Jednoho dne napíšu knížku, co si opravdu o všem myslím, co jsem zažil, co mnozí zažili se mnou… Ale musím si s tím rychle pospíšit, dokud si to všechno pamatuju,“ zažertoval zpěvák.

Ceny pro Čechy i plagiátory

Česká republika měla svého zástupce i mezi oceněnými v soutěži o nejkrásnější knihu, v níž čestný diplom získal Chrudoš Valoušek za sbírku rčení Chrudošův mix přísloví. Hlavní cenu, Zlaté písmeno, si v konkurenci 634 titulů z 32 zemí světa odnesli němečtí autoři za publikaci o využívání runových písmen nacistickými jednotkami SS.

Z domácích autorů se rekrutuje také držitel literární ceny lipského knižního veletrhu, kterým se stal prozaik Georg Klein za knihu Roman unserer Kindheit (Román našeho dětství). Toto ocenění poutalo letos v Německu značnou pozornost, protože mezi nominované se dostala i mladá spisovatelka Helene Hegemannová s románem Axolotl Roadkill. Ten nevzbuzuje kontroverze jen svým drsným jazykem, ale především tím, že si jeho autorka přisvojila pasáže z jiných děl, aniž to v knize přiznala. To učinila až dodatečně, což v Německu rozpoutalo debaty o tom, zda je možné oceňovat plagiátory.

Lipský knižní veletrh 2010
Zdroj: ČT24/www.leipziger-buchmesse.de

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 7 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 13 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025
Načítání...