Sklárnu Heřmanova Huť ovládl německý Sahm

Heřmanova Huť (Plzeňsko) - Německý sklářský koncern Sahm ovládl sklárnu Heřmanova Huť (SHH), která letos v červnu po 102 letech ukončila výrobu. Německý dekoratér nápojových sklenic, který odebíral dvě třetiny produkce Heřmanovy Hutě, vlastní nyní 100 procent jejích akcií přes novou pražskou firmu Losnal, jejímž jednatelem je Michael Sahm. S obnovou výroby v Heřmanově Huti zatím Sahm nepočítá.

„Kvůli současné situaci není úvah o tom, že by se firma vracela k hutnímu provozu. Uvidíme, co bude dál,“ dodal. Sahm nechce firmu zlikvidovat, značku bude udržovat. Sklárna Heřmanova Huť se zřejmě stane obchodní firmou. To je podle ředitele například cesta jihlavských skláren, které de facto neexistují, ale stále pod svojí značkou prodávají.

Sklárna už přišla o většinu zaměstnanců

Sklárnu, které se vinou krize výrazně propadly zakázky, opustilo letos v srpnu 72 z 84 lidí. „Nyní jich tu pracuje šest,“ uvedl ředitel. Zbylým pracovníkům podnik vyplatil odstupné, splatil veškeré úvěry a nedluží nic dodavatelům. Firma má ve skladu zboží za pět milionů korun, které vyprodává. „Dnes už se nám lépe dýchá, protože víme, že situaci zvládneme bez insolvence. Navíc jsme se zachovali slušně k zaměstnancům, což je v dnešní době také nestandardní,“ dodal.

Sahm, který už byl dříve spoluvlastníkem SHH, koupil zbylý podíl od Pavla Bobošíka, manžela bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové, který byl do dubna šéfem představenstva SHH. Bobošík už letos prodal Němcům také třetinu českého Sahmu, který také dekoroval nápojové sklo a obchodoval s ním.

V současnosti je technologie SHH zakonzervovaná a zabezpečená proti likvidaci či krádeži. Firma, která stále zabezpečuje ze svého zdroje vodu pro 1800 obyvatel obce, nyní jedná s Vodárnou Plzeň o převzetí zařízení.

Sklenice budou dodávány z evropských závodů

Podle ředitele je podobných skláren ve světě dost a pro Sahm není problém si sklenice zajistit. V Česku je nyní sice žádná sklárna nevyrábí, ale v Evropě jsou čtyři, které jsou schopny SHH nahradit. Podle šéfa sklárny Lauterkrance není pro Němce důvod, aby vyráběli v Heřmanově Huti. V jiných evropských zemích jsou sklárny s lepší technologií, které vyrábějí levnější sklenice. „Co máme zprávy z branže, tak sklárny, které přežily, si udělaly gigantické zásoby, z nichž se pojede ještě minimálně rok,“ uvedl šéf sklárny Roman Lauterkranc.

Pivovarům docházejí sklenice na propagaci a marketing, také proto se všechny chovají opatrně a ve větším množství nenakupují. Situace se ale podle ředitele měsíc od měsíce mírně lepší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 19 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...