Severní Dakota jako ropný Klondike Spojených států

Williston - Spojené státy se stávají největším producentem ropy na světě. Důvodem je těžba z břidlic zejména v Severní Dakotě. Symbolem tohoto růstu se stalo městečko Williston u kanadských hranic, které jen s obtížemi zvládá nápor pracovníků ropného průmyslu. Za čtyři roky této ropné horečky se počet obyvatel Willistonu zdvojnásobil.

Prérie a bohatství pod Severní Dakotou se staly ve Spojených státech novým Klondikem. Jako za zlaté horečky koncem 19. století míří i sem muži ze všech koutů Ameriky. Na parkovišti v severodakotském Willistonu je tak možné vidět vozy například i z jihozápadních států USA - Arizony či Nevady.

Těžaři, kteří sem přijeli za dobře placenou prací, pracují i 18 hodin denně. „Odcházím do práce v devět ráno a vracím se ve dvě nebo ve tři ráno. Jenom tu přespávám a chodím do práce. Sedm dní v týdnu,“ říká Stanley Orton. Jeho plat je tu ovšem dvojnásobný oproti jeho domovském Oregonu. Do roka si chce vydělat na vlastní firmu a vrátit se zpět.

Tisíce zaměstnanců spí ve vlastním karavanu, jiní přebývají v táborech, kde se dodržuje večerka i abstinence. Domů tu stojí tolik jako na Manhattanu. I to je jeden z důvodů, proč někteří původní obyvatelé z města odešli. Ti, kteří zůtali, si ovšem museli zvyknout na náklaďáky s chemií před hospodou a téměř výhradně mužskou společnost.

10 minut
Fenomén Horizontu: Amerika zažívá ropnou horečku
Zdroj: ČT24

Například provozovny s rychlým občerstvením jsou v době obědů natolik vytížené, že se zde čeká půl hodiny, někdy i déle. Jiná restaurace ve Willistonu musela dokonce zavřít, protože nedokázala sehnat dostatek zaměstnanců, kteří by příliv zákazníků dokázali obsloužit. Ve městě neexistuje nezaměstnanost, firmy se proto přetahují o každou pracovní sílu.

Spojené státy si díky mohutným investicím do těžby břidlic vysloužily v prvním kvartálu tohoto roku titul největšího těžaře ropy a ultralehkého plynového kondenzátu. Předstihly tak už Rusko i Saúdskou Arábii. Severní Dakota, která už v minulosti zažila dva ropné boomy s následným krachem, proto nyní doufá, že její cesta k prosperitě už bude přímější.

Francisco Blanch, šéf oddělení komoditního výzkumu Bank of America:

„Je velmi pravděpodobné, že USA zůstanou po zbytek roku těžařem číslo jedna, protože tamní těžba se ve druhém pololetí ještě zvýší.“

Zdroj: Bloomberg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 5 hhodinami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
před 8 hhodinami

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
27. 5. 2025Aktualizováno27. 5. 2025

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
27. 5. 2025

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
25. 5. 2025Aktualizováno25. 5. 2025
Načítání...