Padělané bankovky z inkoustových tiskáren poznáte, tvrdí experti. Stačí promnout

2 minuty
Události ČT: V Česku bylo loni zadrženo 3 646 kusů padělaných bankovek a mincí
Zdroj: ČT24

V České republice bylo loni zadrženo 3646 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o třetinu méně. Častěji byly padělány české bankovky a mince, informovala Česká národní banka (ČNB). Stále také platí, že naprostá většina padělků českých bankovek byla nepříliš dobré kvality. Pokud tedy budou lidé věnovat penězům při jejich příjmu dostatečnou pozornost, neměli by mít problém padělky rozpoznat, míní ČNB.

Nejčastěji padělané jsou dlouhodobě tisícikoruny a pětisetkoruny. Ty loni tvořily téměř tři čtvrtiny všech zadržených padělaných a pozměněných českých bankovek.

Celková hodnota zadržených padělků v českých korunách loni činila 2,2 milionu korun, předloni to bylo 2,5 milionu korun a jejich počet tak meziročně klesl o 251 na 2132 kusů. Padělaná mince byla loni zadržena jedna. Padělků v cizích měnách bylo 1514, meziročně o 1404 kusů méně.

Padělky českých a eurových bankovek podle stupňů nebezpečnosti v roce 2016
Zdroj: ČNB

Nejvíce padělků českých bankovek bylo zadrženo tradičně v Praze (841 kusů). Následují města Pardubice (270 ks), Ústí nad Labem (184 ks), Brno (97 ks), Ostrava (84 ks). 

Kvalita padělků české měny byla stejně jako v předchozích letech spíše nevalná. „Naprostá většina padělků byla i loni vytvořena méně pokročilými technikami. K jejich odhalení stačí veřejnosti kontrola základních ochranných prvků, a to ve třech jednoduchých krocích: promnutím bankovky mezi prsty, pohledem na bankovku proti světlu a jejím sklopením,“ informoval člen bankovní rady Vojtěch Benda. Většina korunových padělků se podle něj stále tiskne na inkoustových tiskárnách. 

Ochranné prvky bankovek – postup při kontrole bankovky
Zdroj: Vojtěch Benda/ČNB

Česká národní banka upozorňuje, že právo odmítnout přijetí bankovky či mince má každý jednotlivec, pokud se domnívá, že jde o padělek, s výjimkou osob, které mají povinnost podezřelé peníze zadržet. Podezřelé peníze není možné dále použít k placení takové jednání je trestné.

  •  Podezřelou bankovku nebo minci odneste na Policii ČR a informujte o svém podezření.
  • Bankovka nebo mince bude předána České národní bance, která ji prozkoumá a určí její pravost.
  • Pokud se ukáže, že je bankovka nebo mince pravá, bude vrácena původnímu majiteli.
  • Půjde-li o padělek, bude zadržena bez náhrady (za padělky nelze poskytnout náhradu).
  • Zdroj: ČNB

V případě padělků českých bankovek připadá jeden na 212 649 kusů bankovek v oběhu. V případě eur pak jeden na 21 150 kusů bankovek v oběhu.

V případě zahraničních bankovek bylo loni zadrženo 1187 kusů padělků v eurech, nejčastěji padělaná je padesátieurová bankovka. V dolarech bylo zadrženo 256 kusů padělků. Nejčastěji zadržené padělky byly stodolarové bankovky. Vedle toho bylo v Česku zadrženo 25 padělků mincí v eurech.

Způsob padělání českých a eurových bankovek v roce 2016
Zdroj: ČNB

U padělků v eurech i dolarech je kvalita vyšší než u českých bankovek a mincí. Většinou jsou hodnoceny jako zdařilé. Navíc proti českým padělkům převažoval klasický tisk z plochy.

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu přes 2,2 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 508 miliard na zhruba 555 miliard korun. Z bankovek bylo nejvíce ke konci loňského roku tisícikorun, a to 140,7 milionu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Od ledna stoupnou živnostníkům odvody, vzrostou i daně z tabáku a alkoholu

Daňové změny a úprava odvodů od ledna dopadnou hlavně na živnostníky. Minimální sociální odvody se jim mají dočasně zvýšit o 960 korun a zdravotní o zhruba 160 korun měsíčně. Důvodem je především úsporný balíček, který v minulém volebním období prosadil kabinet Petra Fialy (ODS). Koalice ANO, SPD a Motoristů chce růst poslaneckým návrhem zpomalit se zpětnou platností. Od ledna platí také změny u paušální daně a vzroste i spotřební daň na tabák a alkohol.
před 1 hhodinou

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 8 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
včera v 20:11

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
včera v 08:27

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
25. 12. 2025

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
25. 12. 2025

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025
Načítání...