Odbory pro oživení ekonomiky: Růst firemních daní a boj proti korupci

Praha - Zastavení vládních reforem, konec škrtů, zvýšení daní firmám či zavedení protikorupčních opatření jsou podle odborů kroky ke zlepšení české ekonomiky. Odboráři navrhují pro příští roky zastavit snižování schodku státního rozpočtu a nechat ho na 110 či 120 miliardách korun. V dalším omezování deficitu by se pokračovalo až po nastartování ekonomického růstu. Vyplývá to z programu „Vize pro ČR“ Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), kterou dnes představilo vedení konfederace. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) návrhy odborů odmítá, pravicová řádně zvolená vláda podle něj nemůže prosazovat požadavky levice.

Za zásadní považují odbory boj proti korupci, lichvě, daňovým únikům, praní špinavých peněz i práci na černo. „Musíme mít především jistotu, než se začnou dělat další opatření, že se peníze nerozkradou,“ zdůraznil vedoucí makroekonomického oddělení ČMKOS Martin Fassmann. Podle konfederace je především nutné znemožnit legalizaci korupčních příjmů pomocí majetkových přiznání a povinnou registrací děděného majetku i dědickou daní. Navrhují také plošné zavedení kontrolních pokladen s fiskální pamětí a zákaz anonymních akcií.

Lichva se dá podle odborářů omezit stanovením úroků z úvěrů - nesměly by překročit například pětinásobek inflace či sazby, kterou by stanovil regulátor. Tím by byly ministerstvo financí a Česká národní banka. Firmy by měly mít vyšší daně o jeden či dva body s omezením výjimek a podnikatelé by neměli nakupovat auta bez DPH. „My vyčíslujeme celkovou kapacitu těchto opatření, že by mohla přinést okolo 40 až 50 miliard korun ročně, aniž bychom zásadním způsobem zatěžovali středně a nízkopříjmové skupiny,“ uvedl Fassmann.

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS

„Růst musí sloužit občanům České republiky, nikoliv pro růst zisku bank a velkých korporací.“

Dále by se podle odborů měla vláda zaměřit na podporu technického školství, a to zejména v oblasti učňovské. Podporovat by se více měla také věda a výzkum. Rozhýbat ekonomiku by pak měly také státní investice do stavebnictví. Podle odborů by stát měl podpořit výstavbu 50 tisíc bytů určených pro sociálně slabé. „Tam jsou poměrně velké multiplikační efekty, a to nejenom na ekonomický výkon, ale i na zaměstnanost,“ konstatoval Fassmann. Stát by se krom toho měl zasadit také o rozvoj infrastrukturních projektů.

Vládní reformy podle odborů deficity prohlubují, proto je prý nutné je zastavit. Kolem 20 miliard korun by mohlo v rozpočtu příští rok chybět po zavedení důchodové reformy, která umožní přesměrovat část odvodů na důchodové pojištění do vlastního spoření. Dalších 20 miliard ubude po roce 2014 kvůli daňové reformě. Odbory dodávají, že miliardy může z rozpočtu odsát i výpadek peněz z evropských fondů kvůli jejich chybnému a „nekorektnímu až korupčnímu“ čerpání.

Češi jezdí své výplaty utrácet do zahraničí

Odbory poukazují také na to, že Češi stále ve větší míře jezdí nakupovat do zahraničí. Připisují to především zvýšení DPH a poukazují na negativní efekty, které má nákupní turistika na českou ekonomiku. „My paradoxně přispíváme k dobrým výsledkům hospodářství sousedních zemí – Polska, Rakouska, Německa, a to právě tím, že čeští občané jezdí v nebývalé míře za nákupy do těchto zemí, tudíž nerealizujeme to, co vyděláme tady, ale nákupy realizujeme jinde,“ upozornil předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Dojezdová vzdálenost, v rámci které Češi neváhají vyrazit za nákupy za hranice, se už podle něj zvýšila nad 80 kilometrů.

ČMKOS mluví také o skrytém dluhu. Za komunismu byly oficiálně rozpočty vyrovnané a země neměla dluhy, ale za cenu zhoršující se životní úrovně lidí, zanedbané infrastruktury a bytového fondu i zničeného životního prostředí. Skrytý dluh podle odborů vytváří i nynější vláda plošnými škrty a přenášením daňového břemene z příjmů a majetku na spotřebu a z firem a bohatých na chudé.

Kalousek: Návrhy odborů jsou návrhy silně levicové politické strany

Ministr financí sice považuje návrhy odborů za legitimní, kývnout na ně ale nehodlá. „Odbory říkají, že přestože jste ve volbách získali většinu a legitimně děláte svoji fiskální strategii, my s tím nesouhlasíme, chceme, abyste dělali fiskální strategii poražené politické reprezentace, na to já v polovině volebního období těžko mohu přistoupit,“ prohlásil v rozhovoru pro ČT24. Změnu v reformním a úsporném kurzu české vlády tak s největší pravděpodobností čekat nelze. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 6 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...