Nezaměstnanost v EU na předkrizové úrovni? Nejdřív v roce 2016

Ženeva - Úsporná opatření ani reformy pracovního trhu nepřispívají k tvorbě nových pracovních příležitostí a na globálním trhu práce naopak vedou k alarmující situaci. Ve své nové výroční zprávě s názvem World of Work Report 2012 (Zpráva o práci ve světě) to konstatuje Mezinárodní organizace práce (ILO). Zpráva upozorňuje, že konec globální krize na trhu práce je zatím v nedohlednu a v některých zemích kvůli tomu hrozí sociální nepokoje.

Ve vyspělých zemích, především pak v těch evropských, se zaměstnanost na předkrizovou úroveň roku 2008 podle ILO asi nevrátí dřív než v roce 2016. To je o dva roky později, než organizace dosud předpokládala. K horšímu výhledu ji vede především pokles ekonomické aktivity.

Celosvětově je bez práce víc jak 6 procent lidí

ILO odhaduje, že v celém světě bylo na konci loňského roku 196 milionu nezaměstnaných a letos jejich počet vzroste na 202 milionů. To znamená, že celosvětová míra nezaměstnanosti bude činit 6,1 procenta.

„Úsporná opatření větší hospodářský růst nepřinesla,“ uvedl šéf institutu ILO pro mezinárodní studia práce Raymond Torres. „Špatně nastavené reformy trhu práce nemohou fungovat ani krátkodobě. Takové reformy v krizových situacích mají tendenci vést k ještě většímu úbytku pracovních míst a jen k omezené tvorbě míst nových, alespoň v krátkodobém výhledu,“ dodal.

Lidé, kteří práci hledají dlouho, jsou podle zprávy demoralizovaní. Ve vyspělých zemích navíc platí, že mezi lidmi, kteří jsou bez práce déle než rok, je jich 40 procent ve věku, který je pro práci nejlepší. To znamená, že je jim od 25 do 49 let.

Úspory by mohly dovést Evropu k další recesi

Nezaměstnanost v posledních letech rychle roste ve více než dvou třetinách evropských zemí. „Úzkoprsá orientace řady eurozóny na fiskální úspory prohlubuje krizi na trhu práce a mohla by dokonce vést k další recesi v Evropě,“ varoval Torres.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24/ISIFA/EPA

Například ve Španělsku už pod vlivem úspor nezaměstnanost vyskočila nad 24 procent, což je jeden z nejhorších výsledků ve vyspělém světě za poslední dvě desetiletí. Počet lidí bez práce rostl v březnu jedenáctý měsíc v řadě také ve Francii a vystoupal na nejvyšší úroveň od září 1999. Zaměstnanost se zvýšila od roku 2007 pouze v šesti vyspělých zemích – v Rakousku, Německu, Lucembursku, Polsku, na Maltě a v Izraeli – konstatoval ILO.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 11 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánovčera v 11:09

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...