McDonald's kvůli krizi skončil na Islandu

Reykjavík - Na Islandu se o víkendu podával poslední Big Mac. Řetězec rychlého občerstvení McDonald's na ostrově zavřel všechny pobočky. Po pádu islandské ekonomiky totiž firma, která zdejší restaurace provozovala, začala prodělávat. Maso, zeleninu, sýry i obaly musela dovážet z Německa. Island je závislý na dovozu zboží a surovin, a to se kvůli slabé měně až dvakrát prodražilo.

„Ekonomická situace nám to zkrátka až moc prodražila,“ řekl šéf společnosti Lyst Hr. Magnus Ogmundsson. Lyst Hr., která je držitelem licence k provozování restaurací McDonald's na Islandu. Kvůli propadu kurzu islandské měny a vysokým dovozním clům se náklady na dovoz surovin z Německa proti loňsku zdvojnásobily. Firma proto ani nemohla zvýšit ceny a konkurovat místním restauracím, které využívají domácí produkci.

Nejdražší Big Mac na světě

Big Mac se v Reykjavíku prodával za 650 islandských korun (asi 91 Kč). Aby měl podnik alespoň mírný zisk, musel by cenu zvýšit o 20 procent, tedy na zhruba 780 islandských korun (asi 110 Kč). Islandský Big Mac by se tak po zdražení stal jednoznačně nejdražším na světě. Podle letošního žebříčku Big Mac Index, který každoročně sestavuje časopis Economist, je v současné době Big Mac nejdražší ve Švýcarsku a Norsku, kde stojí v přepočtu kolem 99 Kč.

Rozhodnutí zavřít restaurace McDonald's na Islandu podle Ogmundssona padlo po několikaměsíčních rozhovorech s vedením McDonald's ve Spojených státech. McDonald's je největším světovým řetězcem rychlého občerstvení hamburgerového stylu a v Reykjavíku otevřel první restauraci v roce 1993. V té době Island zažíval rychlý hospodářský rozmach.

Společnost Lyst chce restaurace později znovu otevřít, ovšem už pod názvem Metro. S McDonald's tak už nebude mít nic společného. Suroviny k výrobě začne odebírat rovněž od místních dodavatelů, stejně jako její konkurence. Ponechá si i nynější zaměstnance, kterých je zhruba 90.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 19 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...