Kdo si půjčí, bude lépe chráněn před dluhovou pastí

Omezení sankcí za pozdní splácení úvěru a přísnější podmínky pro ty, kteří se rozhodnou lidem peníze půjčovat. Takovými zásadními změnami souvisejícími s poskytováním peněz se nyní zabývají poslanci. Omezit by se měl také trh s nebankovními poskytovateli úvěrů. Zákon, který má ochránit spotřebitele před nevýhodnými půjčkami, měl původně platit už v březnu. Tak rychle ho ale poslanci schválit nestihnou. S největší pravděpodobností tak nová pravidla zákon zavede až během roku.

Vytopil souseda, dnes se kvůli tomu sám topí v dluzích. Pan Bedřich musel zaplatit za poškození sousedova bytu škodu asi deset tisíc. „Žijeme celkem od -do, v důchodu, takže jsme tu částku neměli. Kolega mi poradil, že zná nějakou firmu, která půjčuje velmi rychle,“ vysvětluje zadlužený Bedřich, jak to vše začalo.

Půjčku měl splatit do třiceti dnů. Nestihl to a přišlo první penále. „Další měsíc taky problém, tak dalších tisíc korun, no a tak to jede a dneska už mám dluh 17 tisíc,“ dodává.

Omezení pro vysoké pokuty za nesplácení půjčky

Právě vysoké pokuty za pozdní splácení by měla novela zákona omezit. Spotřebitelé by tak za úroky a sankce měli dát maximálně sedmdesát procent dlužné částky. Konkrétně: Pokud dlužím 10 tisíc korun, mohu věřiteli zaplatit maximálně 17 tisíc. „Sankce při tom, když se člověk dostane do nějakých obtíží, by neměla být likvidační. Proto tam chceme trošku zmírnit, zjemnit ty smluvní pokuty,“ vysvětluje místopředseda poslaneckého klubu Václav Votava (ČSSD).

  • Úrok z prodlení 8,05 procenta
  • Smluvní pokuta max. 0,1 procenta z dlužné částky
  • Do 70 procent celkové dlužné částky
  • Maximálně 200 tisíc korun

Věřitelé budou muset nově své klienty také víc prověřovat. Například ve firmě Provident, která poskytuje půjčky, odmítnou až polovinu žadatelů o úvěr. Jejich systém jim totiž vyhodnotí, že by nespláceli, a jsou tak pro firmu rizikoví. V oddělení, které žadatele hodnotí, pracuje i Markéta Mikulková. Systémem tu denně projde až 1400 zákazníků. Hodnotí se u nich věk, rodinný stav, pohlaví a hlavně jejich schopnost splácet.

Ilustrační fotografie
Zdroj: ČT24

„Tento zákazník zrovna má zesplatněný úvěr, takže toto je situace, kdy už je to pro nás vykřičník, že klient už má problémy,“ říká specialistka řízení úvěrových rizik Provident Markéta Mikulková. Půjčku tak zřejmě nedostane.

Kdo si žadatele podobně neprověří, ten na to nově doplatí. „V případě, kdy by k takovému prověření nedošlo, tak smlouva je neplatná, sice dlužník bude muset splácet jistinu, ale nebude vlastně splácet žádné náklady, penále a další,“ zdůrazňuje náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

  • Celkový objem úvěrů byl podle údajů ČNB v roce 2005 ve výši 369 136 milionů korun a v roce 2014 ve výši 1 093 994 milionů korun.
  • Průměrná mzda byla podle ČSÚ v roce 2005 ve výši 18 344 korun a v roce 2014 ve výši 25 607 korun. 
  • Celkový objem úvěrů pro spotřebitele se za posledních 10 let navýšil o 196 procent, ale mzdy za stejné období vzrostly pouze o 47 procent.

Půjčovat už nebude moci každý

Podle statistik ČNB poskytují v Česku 70 až 75 procent objemu spotřebitelských úvěrů banky a jen 25 až 30 procent objemu těchto půjček je od nebankovních poskytovatelů. Půjčovat peníze ale už nebude moct skoro každý jako dnes. K takovému podnikání bude třeba licence a základní jmění alespoň 20 milionů. To by mohlo snížit počet nebankovních věřitelů až o osmdesát procent. „O to více můžeme nejchudší lidi v zoufalství nahnat do neřešitelné situace, ten problém se přesune do šedé zóny, kde už nebude vůbec pod kontrolou,“ upozorňuje předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Klíč k nelegálnosti je nenahlížení do registrů. Všechno ostatní jsou příznaky, které napovídají nepoctivý záměr, pochybnost. A v každém případě by se všem těmto nabídkám každý rozumný člověk měl vyhnout za všech okolností.
Daniel Hůle
analytik dluhového poradenství společnosti Člověk v tísni

Zákon by měl chránit ty, kteří kvůli malým půjčkám často končí v dluhové pasti. Třeba jako pan Bedřich, ten teď uvažuje, že prodá auto, aby se z dluhů dostal.

Nedůvěryhodnou půjčku je možné poznat už z inzerátu

Rozpoznat, že se jedná o nevýhodnou půjčku, je možné už z dikce inzerátu. Podezřelá nabídka může vypadat třeba takto: „Půjčím Vám 5 až 250 tisíc.“ Nebo: „Peníze dostanete bez papírování ještě dnes, i bez nahlížení do registru.“ Případně: „Peníze půjčíme každému.“

Zájemci o půjčku by měli v inzerátech vždy hledat informace o poskytovateli, jako například adresu firmy. Často se v nabídkách totiž objevuje jen telefonní číslo. Důležité je i zda jsou jasné podmínky, za kterých bude probíhat splácení a na kolik zapůjčení například deseti tisíc ve výsledku vyjde - to se skrývá pod zkratkou RPSN. Varováním může být i třeba půjčka za zástavu nemovitosti.

  • Chybí adresa firmy, IČ
  • Poskytovatel nemá webovou stránku
  • Neúplné informace o půjčce
  • Chybí podmínky splácení a údaj o RPSN

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025
Načítání...