Kdo si půjčí, bude lépe chráněn před dluhovou pastí

Omezení sankcí za pozdní splácení úvěru a přísnější podmínky pro ty, kteří se rozhodnou lidem peníze půjčovat. Takovými zásadními změnami souvisejícími s poskytováním peněz se nyní zabývají poslanci. Omezit by se měl také trh s nebankovními poskytovateli úvěrů. Zákon, který má ochránit spotřebitele před nevýhodnými půjčkami, měl původně platit už v březnu. Tak rychle ho ale poslanci schválit nestihnou. S největší pravděpodobností tak nová pravidla zákon zavede až během roku.

Vytopil souseda, dnes se kvůli tomu sám topí v dluzích. Pan Bedřich musel zaplatit za poškození sousedova bytu škodu asi deset tisíc. „Žijeme celkem od -do, v důchodu, takže jsme tu částku neměli. Kolega mi poradil, že zná nějakou firmu, která půjčuje velmi rychle,“ vysvětluje zadlužený Bedřich, jak to vše začalo.

Půjčku měl splatit do třiceti dnů. Nestihl to a přišlo první penále. „Další měsíc taky problém, tak dalších tisíc korun, no a tak to jede a dneska už mám dluh 17 tisíc,“ dodává.

Omezení pro vysoké pokuty za nesplácení půjčky

Právě vysoké pokuty za pozdní splácení by měla novela zákona omezit. Spotřebitelé by tak za úroky a sankce měli dát maximálně sedmdesát procent dlužné částky. Konkrétně: Pokud dlužím 10 tisíc korun, mohu věřiteli zaplatit maximálně 17 tisíc. „Sankce při tom, když se člověk dostane do nějakých obtíží, by neměla být likvidační. Proto tam chceme trošku zmírnit, zjemnit ty smluvní pokuty,“ vysvětluje místopředseda poslaneckého klubu Václav Votava (ČSSD).

  • Úrok z prodlení 8,05 procenta
  • Smluvní pokuta max. 0,1 procenta z dlužné částky
  • Do 70 procent celkové dlužné částky
  • Maximálně 200 tisíc korun

Věřitelé budou muset nově své klienty také víc prověřovat. Například ve firmě Provident, která poskytuje půjčky, odmítnou až polovinu žadatelů o úvěr. Jejich systém jim totiž vyhodnotí, že by nespláceli, a jsou tak pro firmu rizikoví. V oddělení, které žadatele hodnotí, pracuje i Markéta Mikulková. Systémem tu denně projde až 1400 zákazníků. Hodnotí se u nich věk, rodinný stav, pohlaví a hlavně jejich schopnost splácet.

Ilustrační fotografie
Zdroj: ČT24

„Tento zákazník zrovna má zesplatněný úvěr, takže toto je situace, kdy už je to pro nás vykřičník, že klient už má problémy,“ říká specialistka řízení úvěrových rizik Provident Markéta Mikulková. Půjčku tak zřejmě nedostane.

Kdo si žadatele podobně neprověří, ten na to nově doplatí. „V případě, kdy by k takovému prověření nedošlo, tak smlouva je neplatná, sice dlužník bude muset splácet jistinu, ale nebude vlastně splácet žádné náklady, penále a další,“ zdůrazňuje náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

  • Celkový objem úvěrů byl podle údajů ČNB v roce 2005 ve výši 369 136 milionů korun a v roce 2014 ve výši 1 093 994 milionů korun.
  • Průměrná mzda byla podle ČSÚ v roce 2005 ve výši 18 344 korun a v roce 2014 ve výši 25 607 korun. 
  • Celkový objem úvěrů pro spotřebitele se za posledních 10 let navýšil o 196 procent, ale mzdy za stejné období vzrostly pouze o 47 procent.

Půjčovat už nebude moci každý

Podle statistik ČNB poskytují v Česku 70 až 75 procent objemu spotřebitelských úvěrů banky a jen 25 až 30 procent objemu těchto půjček je od nebankovních poskytovatelů. Půjčovat peníze ale už nebude moct skoro každý jako dnes. K takovému podnikání bude třeba licence a základní jmění alespoň 20 milionů. To by mohlo snížit počet nebankovních věřitelů až o osmdesát procent. „O to více můžeme nejchudší lidi v zoufalství nahnat do neřešitelné situace, ten problém se přesune do šedé zóny, kde už nebude vůbec pod kontrolou,“ upozorňuje předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Klíč k nelegálnosti je nenahlížení do registrů. Všechno ostatní jsou příznaky, které napovídají nepoctivý záměr, pochybnost. A v každém případě by se všem těmto nabídkám každý rozumný člověk měl vyhnout za všech okolností.
Daniel Hůle
analytik dluhového poradenství společnosti Člověk v tísni

Zákon by měl chránit ty, kteří kvůli malým půjčkám často končí v dluhové pasti. Třeba jako pan Bedřich, ten teď uvažuje, že prodá auto, aby se z dluhů dostal.

Nedůvěryhodnou půjčku je možné poznat už z inzerátu

Rozpoznat, že se jedná o nevýhodnou půjčku, je možné už z dikce inzerátu. Podezřelá nabídka může vypadat třeba takto: „Půjčím Vám 5 až 250 tisíc.“ Nebo: „Peníze dostanete bez papírování ještě dnes, i bez nahlížení do registru.“ Případně: „Peníze půjčíme každému.“

Zájemci o půjčku by měli v inzerátech vždy hledat informace o poskytovateli, jako například adresu firmy. Často se v nabídkách totiž objevuje jen telefonní číslo. Důležité je i zda jsou jasné podmínky, za kterých bude probíhat splácení a na kolik zapůjčení například deseti tisíc ve výsledku vyjde - to se skrývá pod zkratkou RPSN. Varováním může být i třeba půjčka za zástavu nemovitosti.

  • Chybí adresa firmy, IČ
  • Poskytovatel nemá webovou stránku
  • Neúplné informace o půjčce
  • Chybí podmínky splácení a údaj o RPSN

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 5 hhodinami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
před 8 hhodinami

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
27. 5. 2025Aktualizováno27. 5. 2025

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
27. 5. 2025

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
25. 5. 2025Aktualizováno25. 5. 2025
Načítání...