Jak při výběru dovolené nepřebrat?

Praha - Chystáte se na dovolenou a také vás matou některé pojmy v katalozích cestovních kanceláří? Není divu, ono to totiž často není vůbec jednoduché se v marketingových slibech cestovních kanceláří vyznat. Co je tedy před výběrem vysněného zájezdu dobré vědět?

Hvězdičky na hotelech

S trochou jednoduchosti se dá říci, že čím více hvězdiček, tím větší pokoje a více služeb. Ale to, co je například v Čechách označováno jako čtyř hvězdičkový hotel, nemusí odpovídat službami ani výbavou čtyřem hvězdičkám například v Egyptě, či Řecku.

Nejvíce zákazníků tápe a váhá s ubytováním mezi dvouhvězdičkovým a tříhvězdičkovým hotelem. Jejich základní odlišnosti vysvětlil v rozhovoru pro Českou televizi mluvčí asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura: „U těchto dvou typů hotelů je asi ten největší kvalitativní rozdíl. Tříhvězdičkový musí mít oproti dvouhvězdičkovému například dvacet čtyři hodin otevřenou recepci, musí mít nějaké restaurační zařízení, byť třeba jenom pro podávání snídaní, ale hlavně tříhvězdičkový hotel musí mít sociální zařízení, ale například také telefon přímo na pokoji.“

Jak tedy prakticky vybírat? V první řadě mohou pomoci webové stránky příslušného hotelu. Pokud však pochybnosti přetrvávají, určitě se vyplatí zkusit najít ke kvalitě hotelu diskuzi na internetu. Občas se dozvíte i informace, které netuší ani hoteloví manažeři. Samozřejmě se je ale také vhodné poradit se přímo v cestovní kanceláři. Na vaše konkrétní otázky, například jak je to se zábavou a nočním životem v hotelu, by měli umět odpovědět.  

Přistýlka nebo lůžko

Stalo se vám někdy, že jste v hotelovém pokoji nalezli nafukovací lehátko a obsluha s ledovým klidem tvrdila, že je to ta vaše požadovaná přistýlka? V tom případě jste se měli bránit. „Přistýlkou myslíme pevné lůžko, může to být i rozkládací gauč, který hotel připraví tak, aby na něm šlo přenocovat, nicméně přistýlkou se nemyslí nějaké nafukovací či rozkládací spartakiádní lůžko,“ varuje Okamura. V takovém případě by měl zklamaný zákazník službu okamžitě reklamovat u vedení hotelu i zástupce cestovní kanceláře. A okamžitě opravdu znamená ihned. Dost těžko totiž budete vysvětlovat, že vám nafukovačka pět dní pobytu nevadila, ale že na poslední noc chcete pořádnou postel.

Deset dní pobytu nebo deset dní zájezdu?

Na první pohled se zdá, že v tom není žádný rozdíl, realita je ale jiná. Desítky stížností a neuznaných reklamací po sezóně, mluví vždy za své. Může za to nejasné a rozdílné označování u jednotlivých cestovních kanceláří.

Cestovní kancelář má za povinnost uvést počet kalendářních dní, kdy je klient účastníkem zájezdu. Pozor, nejedná se ale o počet dní pobytu. Na konkrétní počet dní pobytu je nutné se v cestovní kanceláři zeptat. Cestovní kancelář má na takový dotaz povinnost odpovědět.  

Více napoví také katalog. Pokud uvádí 12 dní/10nocí. Pak deset nocí znamená, že je má klient zaplacené a má nárok trávit je na svém lůžku. Dva dny pak počítá kancelář s časem na dopravu. Například z desetidenního zájezdu, jsou dva dny cestovní a jen 8 dní pobytu. Jinými slovy to ale také znamená, že pokud je odlet na dovolenou uveden ve 23.30, tak je to první den zájezdu. I když jde vlastně o pouhou půlhodinu.

Infant, dítě, nebo dospělý

Cestujete-li na dovolenou s dítětem, jistě rádi využijete nabídky na různé slevy. Pravidlem bývá, že děti označované v katalozích jako infant, cestují zdarma, ale zároveň bez nároku na samostatné sedadlo a stravování. Další slevy jsou nabízeny pro děti od dvou do dvanácti let, ale pozor: v den odletu ani návratu nesmí dítě dovršit 12 let.

Polopenze, nebo all-inclusive

Doby, kdy si česká rodina balila na dovolenou k moři malou tašku s oblečením a dva kufry jídla jsou nenávratně pryč. S rostoucími platy rostou i naše nároky. I přesto se spousty rodin cestujících především do středomoří stravují formou polopenze. „Máte nárok na snídani a večeři, tedy nikoliv na oběd. A do snídaně jsou zahrnuty v ceně polopenze i nápoje. To ovšem již neplatí pro večeře. Pití u večeře si musíte v tomto případě hradit sami,“ popsala podstatu polopenze vedoucí prodeje cestovní kanceláře Azurreizen Lenka Volfová.

Ovšem takové all-inclusive také neznamená, že zákazník může chtít v hotelu vše, co ho zrovna napadne. I tady rozhoduje počet hvězdiček, či postavení hotelu. Každopádně platí, že all-inclusive vám zajistí po celý den v hotelu jídlo a pití, tedy snídani, oběd a večeři. K tomu se nabízí i dopolední a odpolední menší občerstvení často s kávou. Pro jeden hotel to však může znamenat sušenku a rozpustnou kávu ve várnici, pro jiný opulentní a nepřetržitý tok laskomin a báječných nápojů. Proto je rozumnější si i tuto nabídku včas u kanceláře ověřit.  Protože i o kvalitě, či zařazení alkoholických nápojů i jejich sortimentu v nabídce all-inclusive rozhoduje pouze hotel.

  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/227/22615.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/269/26866.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
21:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 13 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 23 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
včera v 20:48

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánovčera v 20:13

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánovčera v 17:19

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10
Načítání...