Vláda: Pojišťovny by měly Čechům platit operace v zemích EU

Praha – Zdravotní pojišťovny by měly Čechům hradit operace v zemích Evropské unie, aniž by musel pacient žádat o souhlas. Rozhodla o tom odstupující vláda Jiřího Rusnoka, příslušný zákon ještě musí schválit parlament. Kabinet také odsouhlasil navýšení policejních stavů o tisíc mužů a dvousetčlennou posilu pro hasičské sbory.

ZDRAVOTNICTVÍ: Zákon o tzv. přeshraniční péči implementuje do českého práva říjnovou bruselskou směrnici. Podle ní mají občané EU právo na péči mimo svoji zemi, pokud doma není, anebo by museli čekat nepřiměřeně dlouho. Informace o kvalitě a ceně péče mají mít kontaktní místa v jednotlivých zemích. V současnosti přitom musí Češi o souhlas s operací v evropské osmadvacítce žádat pojišťovny – v loňském roce schválily 42 případů.

Ministerstvo zdravotnictví očekává, že počty lidí, kteří pojedou na plánovanou operaci do ciziny, a cizinců, kteří se dají operovat v Česku, budou zhruba vyrovnané. Protože pojišťovny zaplatí operaci v cizině do výše českých nákladů, řadu zájemců z ČR to odradí - v cizině je péče dražší. Pokud by přesto zájem českých pacientů prudce vzrostl, obnoví se rychlou novelou podmínka předběžného souhlasu pojišťovny. Podle ministerstva se spíše dá očekávat, že z EU budou jezdit pacienti do tuzemska. Česká medicína má dobrý zvuk a operace zde vyjdou levněji.

VZP: Rusnokův kabinet rovněž odsouhlasil návratnou finanční výpomoc pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ve výši 700 milionů korun a projednal posílení zdrojů pro odvody státu od listopadu o 400 milionů korun měsíčně. VZP žádala 2,5 miliardy korun, protože právě tolik jí na konci roku bude chybět. Peníze mají přispět k tomu, aby největší pojišťovna udržela lhůty splatnosti za péči.

„Jak jste jistě zaznamenali, návrh na zvýšení příspěvku státu za státní pojištěnce do veřejného zdravotního pojištění již nabyl platnosti a účinnosti podle zákonného opatření a v podstatě již od měsíce listopadu bude platit stát o 400 milionů více do systému. Takže to je dohromady 800 milionů za listopad a prosinec,“ řekl Rusnok.

POLICIE A HASIČI: Vláda také schválila zvýšení počtu policistů a hasičů pro příští rok; policie bude mít příští rok téměř o tisíc služebních míst více, hasiči pak o dvě stovky. Na platy policistů kabinet vyčlení z rozpočtu téměř 15,2 miliardy korun, hasičům pak přidělí přes 3,6 miliardy. Personálně by měly posílit zejména pořádkové jednotky a dopravní policie, a to hlavně v problémových lokalitách - na Ostravsku či na severu Čech. Současně by se měl zvýšit počet policistů i u některých celostátních útvarů.

Personální změny budou – i kvůli BIS

Premiér v demisi Jiří Rusnok také znovu potvrdil, že i po volbách chystá jeho kabinet další personální obměny ve spravovaných institucích, a to i s ohledem na informace od BIS. „Vzhledem ke stavu některých resortů a některých institucí - a my jsme shodou okolností dneska projednávali v uzavřené části zprávu o činnosti v loňském roce Bezpečnostní informační služby - a vzhledem k těm informacím, které bych řekl, vytrvale tato služba dodává vládě, tak by možná těch personálních kroků mělo být mnohem více,“ uvedl také, aniž by informace specifikoval.

3 minuty
Reportáž Lenky Drmotové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 11 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 20 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 22 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 22 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 22 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39
Načítání...