Vláda mírní boj s korupcí, některé její návrhy byly neefektivní a drahé

Praha - Vláda opustila některé záměry v boji proti korupci. Po dvouleté bilanci vyplynulo, že ne všechny plány by byly podle ministrů efektivní, jiné by zase mohly být příliš drahé. Uvádí to zpráva o plnění úkolů strategie vlády v boji proti korupci.

Dvouletý koaliční boj moc tvrdých ran českému korupčnímu prostředí nezasadil. Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra. V letech 2006 a 2007 se korupci dařilo. Přes doposud přijatá opatření k zamezení korupčního jednání se situace nijak výrazně nezlepšila.

Vládní koalice přesto do budoucna vypustila některé úkoly ve strategii potírání úplatkářství. Původně počítala se vznikem zákona o legitimním lobbingu - úpravu vztahů politiků a prostředníků lidí z podnikatelského prostředí. Ten se ale odsouvá. Podle legislativní rady vlády a ministra spravedlnosti by byl neefektivní.

„Důraz klademe na prevenci, průhlednost a postih. Toto tvoří zlomek z celé koncepce a nepovažuji to za až tak zásadní,“ uvedl ministr vnitra Ivan Langer. 

Vláda zrušila i další bod - omezení možnosti jednotlivých poslanců podávat návrhy na změnu zákonů. Podle původního nápadu premiéra Topolánka by ji měly mít pouze skupiny poslanců. Zamezilo by se tím případnému ovlivňování zájmovými skupinami.

„Umožnuje v podstatě velmi jednoduše různým lobbistickým skupinám ovlivňovat jednotlivé poslance, což je snažší, než ovlivnit nějaké potřebné kvórum, pro prosazení zákonné změny,“ nastínil současný stav Ivan Kameník z protikorupčního sdružení Oživení.

Změnily se také plány na vznik zvláštních senátů u vyšších soudů a také útvaru na vrchním státním zastupitelství, které by měly vyšetřovat korupci politiků a státních zaměstnanců. Projekt by byl podle vlády neúčelný a příliš drahý. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nabízí jiný model - jeden protikorupční soudce u každého soudu. „Tento model byl zvolen proto, že v boji proti korupci je podle expertů efektivnější,“ vysvětlil Pospíšil.

Ze zprávy také vyplývá nechvalné prvenství. Podle studie světové banky je Česká republika na prvním místě ve střední a východní Evropě v růstu korupce při zadávání veřejných zakázek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Komise neshledala nedostatky v zásahu na FF UK, navrhla opatření

Poslanci projednávají dosud neveřejnou závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k předloňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Komise dle závěrečné zprávy neshledala v postupu složek pochybení, která by ovlivnila skutkový děj události. Shledala však nedostatky v oblasti operačního a taktického řízení předtím, než pachatel začal na fakultě střílet. Navrhla opatření do budoucna.
09:00Aktualizovánopřed 11 mminutami

Ve čtvrtek hrozí ledovka, do soboty se oteplí

Ve čtvrtek místy hrozí ledovka a večer náledí. Někde bude sněžit, objevit se může i slabý déšť a mrznoucí mrholení. V noci bude kolem nuly. Pod zataženým nebem se pak postupně oteplí, v sobotu bude až jedenáct stupňů Celsia. Poté teploty znovu klesnou.
08:17Aktualizovánopřed 12 mminutami

V Karlovarském kraji kvůli ledovce přibývá nehod, zavřená je D6

Drobný déšť padající na promrzlé silnice způsobuje ve čtvrtek ráno v Karlovarském kraji ledovku. Policisté od 7:30 evidují dvě desítky nehod, většinou bez zranění. Policisté i silničáři vyzývají řidiče, aby byli velmi opatrní. Pozor by si ale měli dát i chodci, ledovka vzniká i na chodnících. U Kynšperka nad Ohří je kvůli nehodě uzavřená dálnice D6 ve směru na Cheb. Na kluzké silnice a chodníky navíc začalo dopoledne hustě sněžit.
10:22Aktualizovánopřed 12 mminutami

ŽIVĚ: Senát posoudí smlouvu s Vatikánem

Mezi hlavní body čtvrtečního programu senátorů patří smlouva mezi Českem a Vatikánem a novela vysokoškolského zákona. Tu by měli senátoři podle doporučení z výborů vrátit sněmovně bez zavedení hlídačkovného, tedy příspěvku, které by školy měly platit vysokoškolačkám na hlídání jejich dětí. Senátoři už během jednání schválili novelu o výkonu ústavní výchovy.
09:30Aktualizovánopřed 40 mminutami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 4 hhodinami

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 5 hhodinami
Načítání...