Vitula: Nové vedení školství netuší, jak čerpat fondy EU

Praha - Noví manažeři ministerstva školství absolutně netuší, jak čerpat peníze z fondů EU. Uvedl to dnes na brífinku odvolaný ředitel sekce pro čerpání z EU Jan Vitula (TOP 09) s tím, že ministr školství Josef Dobeš (VV) se snaží ovládnout evropské fondy. Dobeš tento měsíc Vitulu odvolal na základě auditu, podle kterého ministerstvo školství čerpá evropské dotace nejpomaleji ze všech českých institucí. S Vitulou nicméně odešlo dalších 20 lidí zodpovědných za čerpání evropských peněz.

„Problém je v tom, že jsme ze dne na den ztratili tým odborníků budovaný více než dva roky a že nové takzvaně krizové vedení absolutně netuší, jak oba operační programy MŠMT fungují,“ prohlásil Vitula. Podle něj jsou tak ohroženy desítky miliard korun z EU určené pro české školství. Po Vitulově odvolání podalo výpověď asi 20 dalších pracovníků.

Podle Vitulových neoficiálních informací se prý ministrovo počínání příliš nezamlouvá ani Evropské komisi. Vitula na dotaz novinářů, zda jeho odvolání nemůže mít i politický podtext a zda o tom nebudou jednat lídři TOP 09 a VV, pouze odpověděl, že je to otázka dalšího vývoje. „Nové vedení s žádnou koncepcí nepřišlo,“ kritizoval dnes také bývalý manažer programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Jiří Burgstaller. Projekty, které teď nové vedení podepisuje, jsou prý výsledkem práce bývalých manažerů.

Nahrávám video

Audit trvající pár dní zaměstnanci zpochybnili

Podle auditu, který nechal udělat Dobeš, manažersky selhalo celé vedení sekce, která měla čerpání z fondů EU na starosti. Kvůli údajně špatnému čerpání evropských peněz už přitom na ministerstvu v roce 2007 skončila bývalá ministryně školství Dana Kuchtová.

Výsledky auditu ale zpochybnili úředníci ministerstva, výsledky sotva pár dní trvajícího auditu jim prý nikdo neukázal. Proti Dobešovým krokům se postavil například i lidovecký europoslanec Jan Březina. Ministr chce podle něho koncentrovat ve svých rukou veškerou moc na úřadě. Obavy vyjádřila i Česká konference rektorů, personální změny by prý mohly ohrozit čerpání peněz na vědecké a vzdělávací projekty.

Dobeš propustí úředníky, které platí EU

Snížení počtu zaměstnanců může podle kritiků ohrozit čerpání evropských miliard nebo schválení projektů na nová vědecká centra a na zkvalitnění výuky, neměl by je totiž kdo vyřídit. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj ale ve školství zaměstnávají v sekci pro EU víc zaměstnanců, než je nezbytně nutné. Už dříve se Dobeš nechal slyšet, že propustí až 30 procent úředníků, kteří měli čerpání peněz na starosti. K propuštění přistoupil i z úsporných důvodů.

Evropská komise přitom podle informací Radiožurnálu doporučila ministerstvu naopak přijmout během příštího půl roku až 70 nových lidí, a to právě kvůli zvýšenému počtu žádostí o evropské dotace. Tito úředníci jsou navíc z 85 procent placeni z EU, ministerstvo tudíž jejich propouštěním příliš neušetří.

Z programu Výzkum a vývoj pro inovace může Česko mezi lety 2007 až 2013 čerpat na vědecké projekty přes dvě miliardy eur (asi 49 miliard korun). Dalších zhruba 45 miliard korun mohou získat výukové projekty z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Josef Dobeš
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo více zájemců než vloni

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo 93,3 procenta žáků, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to podobně jako loni, kdy jich podle aktualizovaných dat bylo 92,9 procenta, informovala v pátek v tiskové zprávě státní organizace Cermat. Do čtyřletých a kratších oborů letos školy přijaly 89,8 procenta uchazečů. Je to více než v roce 2025, kdy bylo podle aktualizovaných dat Cermatu přijato 87,9 procenta uchazečů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zástupci resortů představovali návrh akceleračních zón. Jednání narušili kritici

Na veřejné projednání návrhu oblastí pro zóny k rychlejší výstavbě obnovitelných zdrojů energie v Česku přišlo v pátek několik stovek lidí. Akce trvala téměř 12 hodin, skončila krátce před 22:00. Úředníci z několika ministerstev během dopoledne představili detaily dokumentu a jeho zpracování, odpoledne pak odpovídali na desítky dotazů veřejnosti. Drtivá většina účastníků záměr kritizovala jako nesmyslný, debata tak byla místy velmi rušná a plná emocí, obešla se ale bez výraznějších excesů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Na tři stovky připomínek se sešlo ke změně financování veřejnoprávních médií

Na tři stovky připomínek se sešlo k návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. Ministerstva předloze vytkla nejasnosti nebo legislativní chyby, ale i samotný záměr převést Českou televizi a Český rozhlas pod státní rozpočet bez jasného odůvodnění. Šéf resortu kultury Oto Klempíř (za Motoristy) je připravený provést úpravy. Podle opozice má zákon tolik chyb, že oprava není možná.
před 7 hhodinami

Odborníci hledají způsob, jak osvobodit relikvii svaté Zdislavy z betonu

Muž, který je podezřelý z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku, zalil vzácnou relikvii do betonu. Odborníci nyní mluví o tom, jak je možné dostat ji ven.
před 8 hhodinami

Pachatel chtěl lebku svaté Zdislavy zalitou v betonu pohřbít v řece

Policie už má ukradenou lebku svaté Zdislavy. Podezřelého z krádeže zadržela ve čtvrtek. Muž, který lebku ukradl, ji zalil do betonu. Relikvii se nyní snaží vyjmout specialisté. Zadržený podle policie vypověděl, že chtěl lebku pohřbít v řece.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sněmovna schválila novelu rozpočtových zákonů

Poslanecká sněmovna v pátek i přes kritiku opozice schválila novelu zákonů o veřejných rozpočtech. Vláda podle návrhu bude moci mimo jiné navyšovat výdaje na strategické stavby podle liniového zákona nad schválené výdajové rámce. Novelu ale ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Opozice navíc avizovala, že se kvůli obsahu materiálu i zařazení pevného hlasování obrátí na Ústavní soud. Zákonodárci v pátek schválili rovněž dvě sociální předlohy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoPřes čtyřicet procent nově prodaných vozů v Česku tvoří elektroauta

Víc než čtyřicet procent nově prodaných vozů tvoří elektroauta. Aktuálně se navíc českému automobilovému trhu daří – zákazníci od ledna do dubna koupili skoro 83 tisíc aut, o dvě a půl procenta víc než loni. A lepší výsledky vykazuje i výroba – tuzemské automobilky vyprodukovaly přes 525 tisíc osobních vozů. I přesto, že automobilky vyrábí víc elektrifikovaných vozů, zájem o ně je menší, než se předpokládalo. Pokud společnosti takových modelů neprodají dostatek, hrozí jim vysoké pokuty za neplnění emisních cílů.
před 8 hhodinami

Obce a městské části lákají učitele nabídkou bytů

Místo ve škole a k tomu obecní byt. Obce se snaží získat kvalifikované učitele, nabízejí jim proto obecní byty. Praha 13 už služební bydlení pro pedagogy plně obsadila a chystá další. Středočeské Černošice plánují dům s deseti byty pro zaměstnance základní školy. Radnice tak reagují na problémy škol se sháněním kvalifikovaných učitelů. ČT to potvrdily oslovené obce a základní školy. Zejména v okolí velkých měst vysoké ceny nájmů a dojíždění učitele od práce mimo centrum města často odrazují. Zvýhodněné bydlení se tak stává jedním z nástrojů, jak nové pedagogy přilákat a stávající udržet.
před 13 hhodinami
Načítání...