Rakovník připravuje dohodu s krajem o obchvatu

Rakovník – O spolupráci na stavbě obchvatu chce jednat vedení města Rakovník se Středočeským krajem. Podle představ radnice by mělo město začít stavbu připravovat, ale v určité fázi ji předat kraji. Zatím platila ústní dohoda rakovnické radnice s předchozím vedením kraje, nyní se vše ocitne na papíře. Dohoda by měla především přesně určit, které kroky město udělá a které závazky pak převezme kraj. Město dosud investovalo do projektové dokumentace zhruba 6,5 milionu korun. V současnosti vyjednává s majiteli dotčených pozemků o odkupu nebo směně. Návrh dohody musejí schválit městští i krajští zastupitelé, řekl rakovnický starosta Zdeněk Nejdl.

Právě výkup pozemků je ale problematický a táhne se již delší dobu. „Někteří majitelé pozemků nebudou zřejmě souhlasit s podmínkami, které stanovilo zastupitelstvo,“ uvedl. Radnice jim nabízí 400 korun za metr čtvereční, což se mnohým zdá málo. „Vyvlastňování je až ten poslední krok,“ dodal starosta.

Centrem města denně projedou tisíce aut, jedna část obchvatu je přitom již dokončena. Nový úsek má spojit Lišanskou a Plzeňskou ulici, zároveň by měl vzniknout přivaděč od rychlostní komunikace R6 ve směru od Lišan a Krupé. Díky němu by řidiči nemuseli sjíždět u Nového Strašecí a projíždět nebezpečným lesním úsekem.

Investorem a dodavatelem stavby by měl být kraj, město připravuje dokumentaci a pozemky, které jsou v jeho katastru. Kraj by měl podle příslibu předchozího vedení dokumentaci včetně pozemků převzít nebo odkoupit a tuto silnici vybudovat.

Vydáno pod