Prolomení restituční meze budí u ČSSD obavy z dalších nároků

Praha – Opoziční ČSSD se obává, že by případné prolomení hranice února 1948 u církevních restitucí vedlo ke vznášení nových majetkových nároků šlechtickými rody, které zatím v restitučních sporech neuspěly. Pokud by se restituce rozšiřovaly před datum pokládané za nástup komunistického režimu, mohly by být ohroženy i majetkové poměry zavedené po druhé světové válce takzvanými Benešovými dekrety, řekl dnes novinářům předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle připomínky ministerstva vnitra by zákon měl pamatovat i na situace, kdy byl majetek církví a náboženských společností zabrán ještě před rokem 1948, například za německé okupace, a jeho vrácení bylo řešeno soudy v letech 1945 až 1948. Vydání pak ale nebylo dokončeno. To odpovídá například situaci bývalého Řádu německých rytířů.

ČSSD ale zdůrazňuje, že zákon, kterým chce vláda vrátit církvím část majetku, nesmí být „beranidlem“ k vracení dalšího majetku a k porušení poměrů daných poválečnými prezidentskými dekrety. Sociální demokraté odmítají vládní řešení narovnání vztahů mezi státem a církvemi jako celek. Vadí jim i finanční kompenzace. Podle ČSSD by se měl bývalý církevní majetek převést do veřejnoprávního fondu; církve by jej spravovaly a hradily provozní náklady.

Ministerstvo kultury přetřásané ustanovení upravilo podle dnešního Práva tak, aby zahrnovalo i zmíněné případy. Jeho mluvčí Stanislav Brunclík ale v reakci zdůraznil, že ministerstvo změnilo jen část pátého paragrafu, který se týká vydávání pozemků a lesů.

„K tomu se v jiné části zákona jasně uvádí, co se nebude vydávat,“ zdůraznil Brunclík s odkazem na výčet patřící pod sedmý paragraf. Zahrnuje věci konfiskované na základě Benešova dekretu o urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa, nebo dekretu o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy.

U sporné formulace pátého paragrafu nedávno ministerstvo kultury avizovalo změnu kvůli námitkám ministerstva zemědělství. Úřad ministra Petra Bendla (ODS) vznesl připomínku, že by se restituce mohly vztahovat i na polnosti a lesy Řádu německých rytířů. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) tehdy Bendla ujistil, že k prolomení před rok 1948 by podle návrhu nedošlo, ale že ministerstvo formulaci stejně radši změní. Podle nového znění části sporného paragrafu by právo na majetek měli získat ti, kterým byla odepřena nebo neposkytnuta ochrana vlastnického práva, nebo bylo „odmítnuto ukončení procesu rozhodování o majetkových nárocích před soudem nebo jiným orgánem veřejné moci“.

Benešovy dekrety
Zdroj: ČT24

Řád německých rytířů nepřišel o majetky v podobě rozsáhlých polností, dalších pozemků a hradu Bouzov na základě Benešových dekretů, ale už před druhou světovou válkou, kdy mu je zabavili nacisté. Po válce majetek zabral na základě rozhodnutí ministerstva zemědělství stát, řád se ale začal o majetek soudit. Tehdejší Nejvyšší správní soud v únoru 1948 rozhodl, že majetek má připadnout opět řádu. Rozhodnutí ale nikdy nebylo doručeno, čímž verdikt nevstoupil v platnost. Řád se snažil v restitučních sporech řízení obnovit a domáhal se doručení verdiktu, neuspěl ale ani u Ústavního soudu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 1 hhodinou

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 1 hhodinou

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 15 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
včera v 21:30

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
včera v 19:58

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
včera v 19:55

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28
Načítání...