Policie varuje před srážkami se zvěří - počet nehod stoupá

Praha – Počet dopravních nehod způsobených srážkou se zvěří stoupl za první pololetí o dvacet procent (oproti stejnému období v loňském roce). Do statistiky přitom ještě nejsou zahrnuty podzimní měsíce, kdy se zvěř v okolí silnic vyskytuje nejčastěji. Policisté a dopravní experti proto vyzývají řidiče k větší obezřetnosti. Počet autonehod způsobených divokými zvířaty totiž roste již tři roky za sebou a letos se navíc přemnožila divoká prasata.

Zatímco v roce 2011 policie evidovala 2 593 nehod, za kterými stála neopatrná jízda a srážka se zvířetem, v loňském roce jich bylo už 5 517 a čísla za první pololetí letošního roku – 3 883 nehod – nasvědčují, že by rok 2013 mohl tuto statistiku opět překonat. Ke střetům s divokou zvěří totiž nejčastěji dochází v říjnu a v listopadu, kdy jsou zvířata nejaktivnější a stahují se k silnicím, kde hledají potravu (například ovoce ze stromů podél cest). 

Nehod přitom může být ještě víc, než kolik hlásí policejní statistiky, podle propočtů brněnské Mendelovy univerzity totiž jen srn na českých silnicích ročně zahyne asi 120 tisíc. Protože ale vzniklou škodu pojišťovny nehradí, o naprosté většině srážek se zvěří se policisté nedozvědí.

„Zvěř se považuje za součást národního bohatství, čili škodu na voze řidiči nikdo nezaplatí,“ vysvětluje ředitel BESIPu Roman Budský; motoristé tak ztrácejí motivaci k tomu autonehodu hlásit. Pokud řidič srnku nebo prase skutečně srazí, měl by přitom policii zavolat, protože ta na mrtvé zvíře upozorní myslivce; sám by ho nikam odvážet neměl, protože tím se stává pytlákem.

Policie a dopravní experti proto řidiče nabádají, aby v okolí lesů a polí byli obezřetnější než jindy. Pokud nastane situace, kdy už srážce nejde zabránit, odborníci z BESIPu podotýkají, že je chybou strhnout volant; jak ukazují i německé crashtesty, řidič tím víc ohrozí sebe i případná protijedoucí auta. „Nejideálnější je pevně sevřít volant a co nejvíc brzdit,“ dodává dopravní expert BESIPu Jan Pechout.

Nahrávám video
Reportáž o nebezpečné zvěři
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoPříliv zahraničních investic zpomaluje. Podle experta Česko usnulo na vavřínech

Příliv zahraničních investic do Česka v posledních letech zpomaluje. Důvodem je podle některých expertů například nedostatek připravených lokalit nebo zdlouhavé povolování. „Dá se říct, že Česko je v současné chvíli obětí svého úspěchu tím, že bylo dlouho lídrem v lákání přímých zahraničních investic – tak se zaplnila velká část připravených městských průmyslových zón a klesla míra nezaměstnanosti. (...) To vytváří určité prostředí pro to, aby se velcí investoři podívali jinam,“ uvedl v Událostech, komentářích z ekonomiky moderovaných Jakubem Musilem a Milanem Brunclíkem ředitel odboru investic a zahraničních aktivit z CzechInvest René Samek. Podle čestného předsedy Sdružení pro zahraniční investice – AFI Kamila Blažka Česko „usnulo na vavřínech“ a na tento vývoj dostatečně nereagovalo – nepokračovalo se dle něj například v rozvoji ploch určených k podnikání.
před 40 mminutami

Léčba Čechů v zahraničí loni stála přes 1,7 miliardy. Roste zájem o polské zubaře

České zdravotní pojišťovny loni zaplatily za léčbu svých pojištěnců v zahraničí více než 1,75 miliardy korun. Vyplývá to z dat Kanceláře zdravotního pojištění (KZP). Celkem šlo o 183 tisíc případů, což je číslo srovnatelné s předchozím rokem. Lidé mají podle oslovených pojišťoven větší zájem o stomatologické vyšetření v Polsku a plánované operace v zahraničí.
před 1 hhodinou

Policie vyšetřuje napadení fotbalistů v pražském derby. Tvrdík se omluvil

Ligové pražské derby mezi fotbalisty Slavie a Sparty se po vběhnutí domácích fanoušků na trávník a napadení několika sparťanských hráčů v sobotu nedohrálo. Divákům to oznámil do mikrofonu předseda představenstva vršovického klubu Jaroslav Tvrdík. Policie incident vyšetřuje pro podezření z výtržnictví, za které hrozí až dva roky vězení.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

„Domškoláků“ přibývá. Kvůli nespokojenosti se systémem či psychickým potížím

Stále více dětí školou povinných se učí doma. V posledním školním roce do režimu domácího vzdělávání nastoupilo přes sedm a půl tisíce žáků. To je podle dat ministerstva školství (MŠMT) nejvyšší číslo od roku 2005, kdy byla tato forma výuky oficiálně zavedena. Tehdy se cestou individuálního vzdělávání vydalo pouze 546 dětí. Za stoupajícím trendem může stát celkově větší počet žáků základních škol či psychické problémy dětí. I přes svou nejednotnou formu je tato možnost nenároková a děti i tak absolvují povinné přezkoušení.
před 1 hhodinou

VideoLandovský má hlídat závazky vůči NATO. Opozice mluví o trafice

Vláda má v pondělí rozhodnout o zřízení postu zmocněnce pro plnění závazků vůči Aliancii, kterým se má stát bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský. Ten říká, že může Česku pomoci zkušenostmi z NATO i z domácí obranné politiky. Opozice ale novou funkci označuje za zbytečnou trafiku a upozorňuje, že potřebné odborníky už má ministerstvo obrany i české zastoupení v Bruselu. Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá, že by šlo o „koryto“, Landovský má podle něj radit bez nároku na další plat.
před 2 hhodinami

Koalice se pře o parametry celostátního referenda

Vláda připravuje návrh na zavedení celostátního referenda, k jehož přijetí se zavázala v programovém prohlášení. Na podrobnostech se ale hnutí ANO a SPD neshodují – předmětem debaty je, kolik lidí by mělo k volebním urnám přijít, aby byl výsledek hlasování platný. Zatímco ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) požaduje, aby se pro danou otázku vyslovila minimálně čtvrtina všech voličů, předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) prosazuje nižší počet. Koalice nicméně potřebuje i podporu opozice, protože jde o zákon ústavní.
před 13 hhodinami

VideoPolitické spektrum: SNK Evropští demokraté, Stačilo!, Národní demokracie

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 9. května přijali René Živný (SNK Evropští demokraté), Jana Turoňová (Stačilo!) a Jan Sedláček (Národní demokracie). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 17 hhodinami

VideoSpáleniště v Českém Švýcarsku projde přirozenou obnovou

Oheň přírodu u Rynartic zdevastoval, další stromy mohou ještě padat, přístup na spáleniště proto hlídají hasiči. Území v Českém Švýcarsku zasažené několikadenním požárem však projde přirozenou obnovou, bez zásahu člověka. Spálené jehličnany nahradí nejprve břízy, pod těmi pak začnou růst další druhy. Správci národního parku chtějí, aby se příroda zotavila sama, podobně jako po požárech v dřívějších letech.
včera v 07:30
Načítání...