O prázdninách zemřelo na silnicích v Česku zatím přes 180 lidí

Praha - O letošních prázdninových měsících zemřelo na silnicích v ČR zatím přes 180 lidí, což je méně než loni. V červenci jich bylo podle policejních statistik 101, během 24 srpnových dnů k nim přibylo 81. Loni o letních prázdninách zahynulo 219 lidí, uvedl Petr Sobotka z ředitelství dopravní policie.

Celkový počet lidí, kteří letos na silnicích zemřeli, se tak podle něj zvýšil na 627; za prvních osm měsíců loňského roku to bylo 714 lidí. Z celkového počtu mrtvých podle Sobotky 75 řídilo motocykl, jen v srpnu jich zatím bylo 12. Motorkáři podle statistik nejčastěji přicházejí o život o víkendech a v odpoledních hodinách. Nejčastěji to byli motocyklisté ve věku do 25 do 34 let na loni vyrobených motocyklech.

Aktéři tiskové konference nejen poukazem na tato data apelovali řidiče, aby s koncem prázdnin ještě více dbali na bezpečnost jízdy. Jiří Patera z mosteckého polygonu na základě zkušeností a ukázek z kurzů správné jízdy poukázal na to, že ani profesionální řidiči nebývají dobře připraveni a zvláště motorkáři jezdí příliš „rychle, neukázněně a neumí to“.

Pomoci zmírnit počet dopravních nehod by měla například kampaň zobrazující drastické následky havárií, kterou chystá ministerstvo dopravy, nebo „Virtuální pamět(ník) obětí dopravních nehod“. Tento projekt přibližuje slovy pozůstalých důsledky tragických havárií s vyznačením jejich konkrétního místa na mapě. Producent Jiří Benátčan upozornil na třináctidílný seriál právě pro motorkáře, který bude od září vysílat Česká televize.

Zástupce ředitele dopravní policie Vladimír Stupka připomenul, že policisté na poslední srpnový víkend a první zářijový týden plánují několik dopravněbezpečnostních akcí. Koncem týdne chtějí hlídat a usměrňovat řidiče především u výjezdů z měst, od 1. září se zaměří na okolí škol a přechody pro chodce.

Vydáno pod