Na zamini se předražovaly počítačové zakázky, o trestný čin nejde

Praha – Stát přišel o desítky milionů korun, když se na ministerstvu zahraničí mezi roky 2008 a 2009 předražovaly počítačové zakázky. V čele resortu v té době stál Jan Kohout a Karel Schwarzenberg. Podle Mladé fronty DNES (MfD) to odhalil šéf jednoho z odborů ministerstva Jakub Klouzal a Schwarzenberg problémy s IT zakázkami přiznal. Případ už vyšetřovala inspekce ministerstva, policie ho ale poté odložila. Mluvčí resortu Vít Kolář dnes v reakci na článek uvedl, že případ předražovaných počítačových objednávek je tři roky starý a Černínský palác na něj přišel při rozsáhlé kontrole zakázek po druhém nástupu Schwarzenberga do čela resortu. Analýzu zakázek provedla profesionální firma.

„Na základě informací, které jsme shromáždili, podalo ministerstvo od listopadu 2010 čtyři podání orgánům činným v trestním řízení. Policie rozhodla o odložení ad acta z důvodu, že u žádného případu nebyl spáchán trestný čin,“ uvedl Kolář. Jeden případ postoupila policie Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Upozornili jsme na nepravosti a věřili jsme, že případy budou řádně vyšetřeny, nestalo se… Není to pro nás uzavřená záležitost, stále si myslíme, že některé zakázky v pořádku nebyly,“ uvedl mluvčí v rozhovoru pro ČT. 

Oblast IT je podle Koláře složitá a komplikovaná, ministerstvo si proto na analýzu smluv a zakázek najalo externí firmu: „Ta odhalila určité nepravosti.“ Všichni, kdo by mohli mít s kauzou něco společného, byli podle mluvčího následně propuštěni, v resortu se změnil i systém kontrol. Mluvčí ale zároveň upozornil, že řada smluv, o kterých Klouzal mluvil, nebyla vůbec uzavřena, šlo jen o úmysl. K jakým škodám případně došlo, by podle Koláře měla vyšetřit policie a soud. „Ministerstvo udělalo vše, co bylo v jeho silách,“ dodal.

„Připouštím, že také u mě na ministerstvu se staly věci, které se stát neměly,“ řekl deníku Schwarzenberg. Klouzal má prý jasné doklady o tom, že ministerstvo zbytečně utratilo šedesát milionů korun za správu počítačů na ambasádách. V létě 2010 se se svými zjištěními svěřil podle deníku ministrovi. Schwarzenberg považoval informace za závažné a nechal je prošetřit. Inspekce ministerstva pak zpracovala pro policii čtyři podněty k prošetření, ale ta je odložila.

Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí

„Po pravdě řečeno, úplně šťastný z toho nejsem. Poněvadž jsem doufal, že to nakonec došetří policie. Když jsem zjistil, že to odložila, byl to pro mě dosti šok.“

Podle Klouzala ale inspekce neposkytla policii komplexní podklady. „Část originální dokumentace si ode mne Schwarzenbergovi podřízení nikdy nevyzvedli,“ uvedl. Podle Koláře byl ale Klouzal člověkem, který na dané věci upozorňoval a věděl, jakým způsobem jsou zakázky realizovány. „Jeho povinností bylo, v případě, že vidí nějaké trestné činy, tak to oznámit policii a podat jí důkazy. Připadá mi, že je výmluva říkat, že po něm někdo nechtěl nějaký papír. Pokud ten papír má, nechť ho policii dá, my budeme jenom rádi,“ reagoval mluvčí.   

Deník zároveň napsal, že Klouzal je jediný, kdo byl nakonec potrestán. Poté, co se provalilo, že „donáší“ na kolegy a „kazí kšefty“ velkých IT firem, dostal několik výhrůžek a čelil kontrolám, které na něj nadřízení poslali. Loni v létě pak rezignoval na post ředitele odboru, a když nesouhlasil se zařazením v oddělení, pro které neměl kvalifikaci, dostal výpověď. „Odešel sám, podal rezignaci, na ministerstvu dál seděl a resort mu na základě zákona nabídl odpovídající pozice. On je odmítl a ministerstvo mu proto ukončilo pracovní smlouvu,“ uvedl Kolář.

10 minut
Rozhovor s Vítem Kolářem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 4 mminutami

Prezident Pavel řešil s šéfem Soudcovské unie digitalizaci nebo rozmístění soudů

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji. Pavel jedná ještě s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Měli by hovořit o současné situaci či chystaných změnách v justici.
15:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Odklad dohody o Dukovanech projekt zpozdí a prodraží

S odkladem podpisu finální dohody ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá i harmonogram a jednotlivé fáze projektu. O měsíce se tak zpozdí i samotné zprovoznění nových reaktorů. První z nich by podle aktuálního stavu měl být spuštěný na přelomu let 2036 a 2037, oznámil Petr Závodský, předseda představenstva společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II), která je za jaderný tendr zodpovědná.
před 4 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 4 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 11 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 19 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 20 hhodinami
Načítání...