Na internet unikl i maturitní test z angličtiny

Praha - Na internet v úterý unikl už druhý maturitní test, po češtině je to tentokrát angličtina. Kdo test z anglického jazyka na internet pustil, se už ví, řekl dnes rádiu Impuls mluvčí Centra pro přípravu maturit Cermat Petr Habáň. Podle něj budou případ nyní řešit právníci. Spolek Eduin, který test z češtiny zveřejnil, porušuje podle Centra pro maturity Cermat autorská práva. Cermat chce, aby Eduin test stáhnul, a zvažuje podání trestního oznámení. Eduin ho ale stáhnout nehodlá.

Oba testy se objevily na internetu krátce poté, co je maturanti napsali. Písemnou zkoušku z češtiny dělali v pondělí a o den později z angličtiny. Ministerstvo školství ale nechce texty zveřejnit ani po dopsání také kvůli tomu, že by se některé otázky mohly vyskytnout v maturitních testech v příštích letech. Za zveřejněním testů prý stojí v obou případech studenti, jejichž totožnost Cermat zná.

Spolek Eduin ale test z češtiny odmítl ze svého webu stáhnout. „Zpracování testů bylo placeno z veřejných peněz, a je tedy logické, že by měla mít veřejnost možnost posoudit kvalitu odvedené práce. Navíc až do března letošního roku Cermat úlohy zveřejňoval a není jasné, co se v autorském právu za dva měsíce změnilo, že to znemožňuje zveřejnění testů,“ uvedl Tomáš Feřtek z Eduin. Podle aktivistů nechce úřad testy zveřejnit, aby lidé nemohli diskutovat o jejich kvalitě.

Cermat argumentuje také tím, že když studenti a učitelé budou znát zadání testů, smrskne se výuka v posledním ročníku střední školy jen na biflování podobných úloh.

Písemná část státních maturit potrvá do 7. června. Výsledky se maturanti dozvědí až v polovině měsíce. Naprostá většina studentů si zvolila lehčí verzi zkoušek. Kdyby testy unikly ještě před napsáním, hrozila by pachateli až půlmilionová pokuta, v zahraničí se to několikrát stalo. Ministr školství Josef Dobeš (VV) spojil se zdárným průběhem maturit své setrvání ve funkci.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastní téměř 99 000 studentů.