Praha – Českem se šíří kurz s názvem létání miminek. Zatímco maminky jsou z něj buď nadšené, nebo zděšené, dětští lékaři cvičení považují za vysloveně nebezpečné. O metodě a jejím původu se nedají zjistit jiné informace, než které maminky dostanou od instruktorky. Podobné kurzy, i když se týkají kojenců nebo malých dětí, nepodléhají žádné kontrole. Metoda létání miminek zahrnuje deset cviků. Pravidelné létání podle instruktorky prokrví tělo i mozek, posílí svaly a zbaví miminko bolestí bříška.
Miminka se učí létat, lékaři jsou zděšení
„Ta technika pomáhá mně i lidem okolo v tom, abychom se uvolnili, abychom si opravdu začali to mateřství užívat, prostě úplně v tom základě, bez strachu,“ vysvětlila instruktorka Létání miminek Blanka Kolářová-Sudíková. Po přednášce i ukázce následuje vlastní workshop. Nikdo do létání nikoho nenutí. Rodiče, kteří sem přišli, ale cvičí se svými různě starými dětmi všichni. Nejstarší dítě je staré rok a půl, nejmladšímu miminku jsou tři týdny.
Lékaři s podobnými cviky zásadně nesouhlasí
„Hlavní riziko jednoznačně z mého pohledu dětského neurologa je, že v některých polohách to prudké zatřesení může vést k nitrolebnímu krvácení,“ řekl přednosta Kliniky dětské neurologie Vladimír Komárek. Instruktorka létání ale vidí cvičení jako bezpečné. S metodou ji před osmi lety seznámila ruská porodní asistentka.
Kurzů pro maminky s dětmi jsou v Česku tisíce. Žádná systémová kontrola jejich kvality nebo alespoň bezpečnosti přitom neexistuje. Ministerstvo školství totiž dává akreditace různým zastřešujícím zařízením, ta až pak školí jednotlivé instruktory podle vlastních pravidel. Zákon navíc ani neřeší, na co konkrétně bude ve finále instruktor svou licenci používat.
Podrobně se tomuto tématu věnuje aktuální díl pořadu 168 hodin, který si můžete přehrát zde.
Reakce lékařů
Vladimír Komárek, přednosta, Klinika dětské neurologie 2. LF UK:
- „Hlavní riziko jednoznačně z mého pohledu dětského neurologa je, že v některých těch polohách, to prudké zatřesení může vést k nitrolebnímu krvácení.“ - „Děti několikatýdenní jsou víc fyziologicky napnutý, ty svaly jsou napnutější. Není potřeba je uvolňovat.“
Jan Janda, pediatr, předseda České pediatrické společnosti:
- „Určité aktivity, které jsme tam shlédli mají blízko k tomu, čemu se říká shaking baby syndrome - což je samozřejmě kategorie, která patří do oblasti trápení dětí a to je trestný čin.“ - „Nepřiměřená zátěž pochopitelně. Jedna končetina, rotace. Gravitace samozřejmě zvyšuje nárok na zátěž kloubů.“
Petr Havránek, traumatolog, přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK:
- „Menší děti mohou mít problém, že ta hlava při letu setrvačně může pokračovat dál při tom zastavení těla. Může tam docházet k malým poraněním krční páteře.“