Jakešův Červený Hrádek jako řečnické unikum

Praha – Čtvrtstoletí starý památný projev Miloše Jakeše se stal symbolem bezradnosti a úpadku režimu nejen svým obsahem, ale také formou. Právě svérázné vyjadřování z úst tehdejšího nejmocnějšího muže KSČ už záhy po zveřejnění bavilo a baví dodnes. Podle lingvisty a odborníka na jazykový projev Alexe Röhricha v sobě spojilo zvláštní kouzlo nechtěného – výjimečné spojení naučených frází a oficialit s téměř „lidovou“ improvizací.

Jakešovy dnes už legendární pasáže o „přestavbách“ a „milých holkách“, pronesené před 25 lety, byly určeny úzkému kruhu spolustraníků a neměly uniknout na veřejnost. Nutno dodat, že oficiální výstupy Jakeše pro média se od památného výstupu taktéž poněkud lišily. Ten z Červeného Hrádku ale vynikal spojením takřka neslučitelného – bodře lidového vyprávění a klasického normalizačního ptydepe.

„Byla to taková kombinace obého. V jedné části můžeme zřetelně slyšet právě ty floskule, opakování naučených celých frází. V lingvistice tomu říkáme petrifikované výrazy,“ zmiňuje Röhrich. Vyprázdněné oficiality ale záhy Jakeš proložil velmi adresnými výrazy. „Ta improvizace je právě to prapodivné hybridní spojení vyprávěnek starého zbrojnoše a naučených frází,“ dodává.

„…No a co bych chtěl ještě zdůraznit. Samozřejmě o tu úroveň politického myšlení musí mít zájem ta naše strana a musí mít zájem celé to hospodářské vedení – je to hospodářské vedení socialistického státu a musí je pomoct řešit, to hospodářské vedení i příslušné státní orgány…“

„…Ze západu na nás útočí. Kamkoliv člověk přijde, i některé socialistické země, různí ti lidé, kteří jsou na takových revizionistických pozicích, no, Dubček…, řeknou prostě, no, Dubčeka zlikvidovaly tanky. Jaký tanky zlikvidovaly Dubčeka? Osm měsíců byl u moci po vstupu vojsk. A protože se ukázalo, že není schopen uklidnit tu společnost, najít východiska, no tak ho ta strana sesadila jako neschopnýho člověka. Demokraticky ho sesadila. A také ho demokraticky zbavila členství ve straně – podle stanov strany. Tak kdo? – strana ho zbavila, protože nebyl schopen, bych řekl, řešit ty problémy…“

K nejznámějším řečnickým přehmatům patří nechtěná záměna brojlerů a bojlerů, na druhou stranu však jazykovědec upozorňuje na správné použití cizích výrazů na mnoha jiných místech. „Těch příkladů jsem tam napočítal mnoho a byl jsem skoro až překvapen, že je použil správně, což mohlo souviset s tím, že to měl naučené,“ zmiňuje expert.

Alex Röhrich, lingvista:

„Typické jsou nesprávné vazby. Bylo zcela zřejmé, že jakmile se dostal (Jakeš) k souvětí delšímu než dvě věty, tak se v tom souvětí ztratil. Ta směska nepřipraveného a naučeného už začala velmi brzy. Časově bych to specifikoval tak do páté minuty proslovu a vzhledem k tomu, že ten projev trval hodinu deset minut, tak už to bylo poměrně záhy. Tam už se zčásti vracel k floskulím a zčásti mluvil nepřipraveně, improvizovaně, což mělo za následek to, že projev jednoduše nebyl soudržný.“

Neustále omílané výrazy hraničící s administrativním balastem byly podle Röhricha nejčastěji snahou zakrýt to, co se politici zdráhali říct naplno. Druhou možností pak mohla být přímo jazyková manipulace a přesvědčení veřejnosti o vlastním názoru - politické vyjadřování přitom takto funguje vlastně dodnes. „Každá doba má svou ideologii. Neexistuje doba bez ideologie a ta ideologie se projevuje v jazyce, a to pozitivně i negativně.  Koneckonců současní politici nedělají nic jiného, než že přesvědčují lidi o své pravdě. I oni používají fráze a floskule, které jsou pro běžného smrtelníka dekódovatelné jinak, než oni myslí,“ dodává jazykovědec.

„…Ceaușescu na té poradě teď v Rumunsku tam mluvil o někerých svých problémech a varoval tam na některých otázkách, že on, tak jak dřív byl takovej nacionální a všechno po svým, tak dnes vlastně je zas příliš internacionální, aby žádal, abychom to dali zas nějak dohromady, abychom prostě postupovali jednotně…“

„Krátce řečeno, jejich cílem je jeden, že odmítnout vedoucí úlohu strany, požadovat pluralistický politický systém, tedy více stran, které nepracují na bázi Národní fronty, který bojujou o politickou moc – určitý odnárodnění chtějí a samozřejmě chtějí  rehabilitaci. Chtějí se vrátit do politiky: Dubčekové, Císařové, Hájkové a další.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 13 mminutami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 1 hhodinou

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 8 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 10 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...