Historikové: Nacisté udělali v Lidicích obrovskou chybu

Lidice - Němci před vypálením Lidic srovnali se zemí desítky jiných vesnic v Bělorusku nebo na Ukrajině. Lidice se ale staly symbolem. Bylo to totiž poprvé, kdy nacisté napadli nevinnou vesnici v týle, nikoliv v rámci bojů na frontě. A hlavně, vůbec poprvé se Třetí říše s totální destrukcí pochlubila celému světu – a narazila.

Nacisté chtěli ohromit lidstvo. A ohromili. Ovšem jinak, než si představovali. Vypálení Lidic zvedlo odpor proti nacistům po celém světě a vyvolalo vlnu solidarity. „Sám Goebbels jako šéf propagandy si musel uvědomit, že udělali strašnou chybu, protože případ Lidic, to chladně naplánované a klidné vraždění, s lidmi otřáslo,“ popisuje historik Eduard Stehlík. „Sami sobě udělali medvědí službu. Ohlas Lidic ve svobodném světě byl obrovský,“ dodává Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Záhy po vypálení Lidic se ve světě přejmenovávala města, náměstí, ulice i školy. Názvy se mění třeba ve Spojených státech, Brazílii nebo Chile. Čtvrť San Jeronimo v Mexiku si prodloužila jméno o Lidice v srpnu 1942. Deset tisíc kilometrů daleko i děti věděly, co znamenají Lidice. Stejně i ve vesnici u brazilského Ria de Janeira. Na výstavbu nových Lidic sbírali peníze britští horníci. Po vypálené vesnici se jmenovaly i děti.

Jméno Lidice se dostalo i do jiných oblastí. Jmenoval se tak například tank T34, na který se složili českoslovenští vojáci na východní frontě. Jméno Lidice nesla i československá nákladní loď postavená ve Finsku.

Třináct let po tragédii poslalo 32 zemí světa tisíce růžových keřů do Lidic. U lidického památníků, kde stála původní vesnice, kvetou dodnes.

Osud Lidic potkal i další vesnice

Na padlé z Lidic dnes vzpomínali i obyvatelé slovenského Tokajíku. Tuto vesnici stihl podobný osud jako Lidice. V listopadu 1944 ji nacisté vypálili a postříleli 34 místních mužů. Přežili jen dva. „V půl dvanácté dopoledne vyvedli muže nahoru na popraviště a přečetli jim rozkaz – v podstatě rozsudek smrti,“ vzpomíná Peter Stropkovský, který v Tokajíku přišel o dva bratry.

Druhým mužem, který přežil, byl Michal Medvec. Zachránilo ho to, že zůstal ležet pod tělem svého vlastního syna. „Když Němci odešli, vstal, díval se kolem sebe a plakal. Měl strach. Všichni kolem leželi mrtví na zemi,“ vypráví Alžbeta Medvecová. Na Slovensku vypálili nacisti 102 obcí. Ne všechny ale dopadly tak strašně jako Lidice či Tokajík. Po letech se do nich život vrátil, lidé ale dodnes nezapomněli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 3 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 6 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 14 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 16 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 17 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
včera v 12:17

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánovčera v 12:12
Načítání...