Do nemocnic se nevrátí zhruba 200 lékařů

Praha - Nemocnicím dneškem stoupají platby od zdravotních pojišťoven, aby měly na navýšení platů lékařů o 5 000 až 8 000 korun měsíčně. Je to výsledek protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme, v níž podalo výpověď 3 800 ze zhruba 18 000 nemocničních lékařů. K dnešnímu dni chtěli odejít. Po podpisu memoranda, které zaručilo zhruba dvě miliardy od pojišťoven navíc na platy, valná většina lékařů výpověď stáhla. Jen asi pět procent, tedy kolem dvou set lékařů, se do nemocnic nevrátí. I přes tato čísla nicméně ministr Heger poukazuje na to, že na trhu práce nebude dostatek lékařů. Je podle něj nutné zdravotní péči racionalizovat, aby nedošlo k jejímu omezení.

Podle právníka Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) Stanislava Fialy ale nemusejí nemocnice vůbec celé dvě miliardy korun dostat. Podle platné úhradové vyhlášky půjde na jednoho lékaře navíc 110 000 korun za rok. Statistiky se však liší v tom, kolik lékařů v nemocnicích skutečně pracuje, a kolika tedy budou platy navýšeny. Podle AČMN je v nemocnicích 15 000 lékařů, podle ministerstva 18 000. „Celkové vydání při počtu 15 000 lékařů bude za rok 1,65 miliardy, při vyšším pak 1,98 miliardy,“ uvedl Fiala, který je přesvědčen, že varianta AČMN je bližší skutečnosti.

Úhradová vyhláška s platností ode dneška stanovila nemocnicím platby od pojišťoven na 98 procent při provedení jen 94 procent péče. Čtyřprocentní rozdíl mohou použít na platy. Rozvoj technologií, nákup nových přístrojů a budování nových pavilonů jsou dočasně utlumeny, všechny úspory mají směřovat do platů zdravotníků.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň vysvětlil, že kdyby ve vyhlášce zůstal původně navržený princip, kdy měly stoupnout platby pojišťoven všem nemocnicím o dvě procenta, tratily by na tom menší nemocnice. U velkých nemocnic tvoří takzvané materiálové náklady 60 procent, mzdové náklady 40 procent. U malých nemocnic je to přesně naopak. Pokud by se tedy zvedaly platby z 98 procent na sto, tvořila by dvě procenta navýšení jiný podíl u malých a u velkých nemocnic. Pokud půjde pevná částka na každého lékaře, znevýhodnění nebude.

Do českých nemocnic se po prostestní akci Děkujeme, odcházíme nevrátí zhruba dvě stě lékařů. Většina nemocnic se s jejich odchody vyrovnala.

Problémy ale bude mít například nemocnice v Kladně, kde odešlo šest z jedenácti neurologů. Bude třeba zavřít jedno ze dvou lůžkových oddělení a také centrum pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. Poté, co bývalý primář Ctirad Lakomý podal výpověď, jeho funkci dostal Jaroslav Elis. A právě on je důvodem, proč šest neurologů výpovědi nestáhlo. S novým vedením mají prý neshody.

V brněnské Nemocnici Milosrdných bratří se nevrátí osm ze dvanácti anesteziologů, bude se tak muset omezit počet operací. Šéf nemocnice Josef Drbal totiž nezaručil, že se budou moci vrátit všichni. Pacienti, kteří leželi na ARO, byli převezeni do jiných nemocnic.

Lékaři mají růst příjmů zajištěn rozhodnutím vlády, která zvýšila ve státních nemocnicích tarifní platové tabulky. Nemocnice dostanou navýšení podle počtu lékařů, tedy pro každého lékaře. Zvýšení příjmů se ale dočkají i lékaři v nemocnicích krajů, kde tarify nejsou. I jim zdravotní pojišťovny pošlou pro každého lékaře víc peněz, ministr vyzval hejtmany, aby dohlédli na to, aby peníze skutečně šly do platů.

Sestry musejí počkat s růstem tarifních platů až na příští rok. Některé si však mohou polepšit už letos, a to v případě, že dělají odbornější práci, než podle katalogu prací náleží k tarifní třídě, do níž jsou zařazeny. Podle výzvy ministra by vedení nemocnic mělo prověřit zařazení sester a přesunout do vyšší třídy ty, které dělají odbornější práci. Sestrám by to mohlo přinést tisíc korun měsíčně navíc.

Zdravotní sestra
Zdroj: Pavel Wellner/isifa/LN

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O abolici pro vojáky či důchodech diskutovali hosté Událostí, komentářů týdne

Tématem Událostí, komentářů týdne bylo udělení abolice prezidentem Petrem Pavlem čtyřem vojákům, kteří působili v Afghánistánu. Jejich vyšetřování se soustředilo na skutečnost, že afghánský voják, který zabil jejich kolegu, armádního psovoda Tomáše Procházku, nepřežil výslech. Hosté se věnovali také situaci v Pásmu Gazy a postojům vůči Izraeli, odchodu do důchodu nebo ohlédnutí za filmovým festivalem v Cannes. Pozvání do pořadu moderovaného Janou Fabianovou přijali redaktorka Deníku N Petra Procházková, právnička a bývalá politička Kateřina Valachová, šéfredaktor Aktuálně.cz Matyáš Zrno, herečka Bára Štěpánová a komentátor podcastu Kecy a politika Petros Michopulos.
před 2 hhodinami

Přibývá států, které zavádějí elektronickou registraci cizinců

K návštěvě stále většího množství států postačí českým turistům místo víza vyplnit elektronický formulář. V dubnu elektronickou registraci pro turisty zavedla například Velká Británie a v květnu se přidává Thajsko. S vlastním systémem elektronických formulářů pro osoby ze třetích států přichází i Evropská unie.
před 5 hhodinami

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 6 hhodinami

Drábová: Životnost Dukovan půjde prodloužit, když projdou kontrolou

Všechny čtyři bloky Jaderné elektrárny Dukovany by mohly fungovat do roku 2045, možná i déle, odhaduje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podmínkou ovšem je, aby uspěly při periodickém hodnocení bezpečnosti, zdůraznila v Otázkách Václava Moravce. Nyní mají povolení do roku 2035.
před 10 hhodinami

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 17 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 18 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
24. 5. 2025
Načítání...