Brno - ČSSD hodlá podle předsedy Asociace krajů a jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) nejpozději do konce února zákon o poplatcích napadnout u Ústavního soudu. Jedenáct hejtmanů se ve čtvrtek večer setkalo na brněnském výstavišti s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Na jednotném postupu v proplácení regulačních poplatků se ale ani po dvou hodinách jednání nedohodli. Většinu metod, které kraje používají, ministerstvo kritizuje. Se čtyřmi kraji už proto zahájilo správní řízení. Jiné regiony systém proplácení změnily nebo se k tomu do konce ledna chystají. Zbylé kraje se ke změně nerozhodly.
ČSSD: Poplatky napadneme do konce února u Ústavního soudu
Hašek prý šel na čtvrteční jednání s tím, že se hejtmani za ČSSD pokusí najít takové řešení, které by nebylo v rozporu s názorem ministerstva vnitra a které by současně dostálo předvolením slibům ČSSD. „To, co je pro nás dobrou zprávou, je to, že stát už si nemyslí, že kraje nemohou dávat dary ze svého rozpočtu. Mohou,“ řekl ČT. Ministerstvo nyní podle něj řeší techniku. Hašek ve čtvrtek Pecinovi také opětovně řekl, že ČSSD hodlá zákon o poplatcích napadnout u Ústavního soudu: „Nemyslím si, že by ČSSD měla v této věci otálet. Vidím to v horizontu několika týdnů. Nejzazší termín je konec února. Právníci nyní řeší to, kdo konkrétně bude stěžovatelem.“
Pecina je podle svých slov s hejtmany za jedno v tom, že obecnou shodu najít nelze, protože systémy jsou úplně odlišné: „V některých krajích jejich předchozí vedení krajské nemocnice rozprodalo nebo pronajalo, takže jsou kraje, které žádné nemocnice nemají. Tam je situace jiná než v kraji, kde ta krajská zařízení tvoří páteř zdravotního systému.“ Ministerstvo proto bude postupovat tak, jak postupovalo dosud: „S někým jsme zahájili správní řízení, s někým možná zahájíme. Někdo bude akceptovat naše námitky, někdo už je akceptoval.“
Michal Hašek:
„Je zjevné, že v tomto se s ministerskými úředníky neshodneme, a tak tím, kdo definitivně rozlouskne oříšek s názvem technika proplácení regulačních poplatků, budou až nezávislé soudy.“
Správnímu řízení už čelí Zlínský, Jihočeský, Ústecký a Královéhradecký kraj. Do 25. ledna se budou shromažďovat listinné důkazy, 4. února by pak mělo padnout konečné rozhodnutí, zda dojde k pozastavení hrazení poplatků tím způsobem, který kraje nyní praktikují. Například Zlínský kraj ale na svém systému hrazení poplatků trvá. Regulační poplatky jsou navíc podle kraje v rozporu s ústavou.
Výjimkou je systém Plzeňského kraje, kde lidé poplatky zaplatí a teprve za určité období požádají o jejich proplacení. Takový postup je podle Peciny v souladu se zákonem. Některé kraje, například Olomoucký, už na tento systém přešly. Vysočina ho začne využívat od 1. února. O změně uvažují také v Pardubickém kraji, po 15. lednu o tom budou jednat také radní Jihomoravského kraje.
Regulační poplatky zavedl ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci neplatí děti do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5 000 na 2 500 korun.