ČSSD: Poplatky napadneme do konce února u Ústavního soudu

Brno - ČSSD hodlá podle předsedy Asociace krajů a jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) nejpozději do konce února zákon o poplatcích napadnout u Ústavního soudu. Jedenáct hejtmanů se ve čtvrtek večer setkalo na brněnském výstavišti s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Na jednotném postupu v proplácení regulačních poplatků se ale ani po dvou hodinách jednání nedohodli. Většinu metod, které kraje používají, ministerstvo kritizuje. Se čtyřmi kraji už proto zahájilo správní řízení. Jiné regiony systém proplácení změnily nebo se k tomu do konce ledna chystají. Zbylé kraje se ke změně nerozhodly.

Hašek prý šel na čtvrteční jednání s tím, že se hejtmani za ČSSD pokusí najít takové řešení, které by nebylo v rozporu s názorem ministerstva vnitra a které by současně dostálo předvolením slibům ČSSD. „To, co je pro nás dobrou zprávou, je to, že stát už si nemyslí, že kraje nemohou dávat dary ze svého rozpočtu. Mohou,“ řekl ČT. Ministerstvo nyní podle něj řeší techniku. Hašek ve čtvrtek Pecinovi také opětovně řekl, že ČSSD hodlá zákon o poplatcích napadnout u Ústavního soudu: „Nemyslím si, že by ČSSD měla v této věci otálet. Vidím to v horizontu několika týdnů. Nejzazší termín je konec února. Právníci nyní řeší to, kdo konkrétně bude stěžovatelem.“

Pecina je podle svých slov s hejtmany za jedno v tom, že obecnou shodu najít nelze, protože systémy jsou úplně odlišné: „V některých krajích jejich předchozí vedení krajské nemocnice rozprodalo nebo pronajalo, takže jsou kraje, které žádné nemocnice nemají. Tam je situace jiná než v kraji, kde ta krajská zařízení tvoří páteř zdravotního systému.“ Ministerstvo proto bude postupovat tak, jak postupovalo dosud: „S někým jsme zahájili správní řízení, s někým možná zahájíme. Někdo bude akceptovat naše námitky, někdo už je akceptoval.“

Michal Hašek:

„Je zjevné, že v tomto se s ministerskými úředníky neshodneme, a tak tím, kdo definitivně rozlouskne oříšek s názvem technika proplácení regulačních poplatků, budou až nezávislé soudy.“

Správnímu řízení už čelí Zlínský, Jihočeský, Ústecký a Královéhradecký kraj. Do 25. ledna se budou shromažďovat listinné důkazy, 4. února by pak mělo padnout konečné rozhodnutí, zda dojde k pozastavení hrazení poplatků tím způsobem, který kraje nyní praktikují. Například Zlínský kraj ale na svém systému hrazení poplatků trvá. Regulační poplatky jsou navíc podle kraje v rozporu s ústavou.

Výjimkou je systém Plzeňského kraje, kde lidé poplatky zaplatí a teprve za určité období požádají o jejich proplacení. Takový postup je podle Peciny v souladu se zákonem. Některé kraje, například Olomoucký, už na tento systém přešly. Vysočina ho začne využívat od 1. února. O změně uvažují také v Pardubickém kraji, po 15. lednu o tom budou jednat také radní Jihomoravského kraje.

Regulační poplatky zavedl ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci neplatí děti do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5 000 na 2 500 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
před 1 hhodinou

Čeští hasiči odletěli pomáhat do zaplavených oblastí Texasu

Do amerického Texasu odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří budou v místech zasažených ničivými povodněmi pomáhat s pátráním po pohřešovaných lidech, informovala mluvčí hasičů Klára Ochmanová. Česká skupina je podle ní jediným zahraničním týmem, který v této souvislosti do Spojených států zamířil. Budou tam pět až sedm dní.
před 2 hhodinami

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
před 2 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 4 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 16 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 16 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
včera v 07:00
Načítání...