Bradáčová: Potřebujeme speciální žalobce, s korupcí si dnes poradit neumíme

Praha – Novopečená vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, která proslula především korupčním případem někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, volá po zřízení speciálního protikorupčního týmu státních zástupců. Policie a státní zastupitelství si podle ní totiž dnes neumějí s rozbujelým korupčním systémem dostatečně poradit. Bradáčová to uvedla v Událostech, komentářích. Vznik speciálního týmu žalobců pro boj proti korupci loni na podzim navrhla vládní koalice, v budoucnu by měl nahradit právě vrchní státní zastupitelství.

Zrušení vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci (VSZ) jako jednoho ze čtyř stupňů české prokuratury navrhl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil kabinetu Petra Nečase loni na podzim. Koalice tehdy tvořená ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými s návrhem obsaženým v novele zákona o státních zastupitelstvích souhlasila, stejný názor zastává i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Namísto VSZ by měl vzniknout speciální protikorupční tým státních zástupců, právní znalci ovšem upozorňují na to, že se jedná o nesystémový prvek.

„Osobně si po různých úvahách, které se u mě proměňovaly, myslím, že tento úřad má své opodstatnění. Souhlasím, že je nesystémový, ale jedná se o výjimečné řešení, v Evropě nikoli neznámé,“ konstatovala Bradáčová v Událostech, komentářích.

Protikorupční skupina žalobců je podle ní navíc v Česku nezbytně potřebná. „Je to (korupce - pozn. red.) problém, který se rozrostl a soustava státních zastupitelství a policie si s ním evidentně neumějí dostatečně efektivně poradit. Protože pokud by to uměly, pak by čísla, která ukazují na tyto korupční kauzy, byla jiná, a proto si myslím, že je potřeba volit i toto nestandardní řešení, které přitom nemusí přetrvávat na věky,“ upozornila Bradáčová.

Bradáčová o potřebě protikorupčních žalobců:

„Pokud se v některých systémech stane určitý problém zcela zásadním a můžeme mluvit o tom, že přerostl standardní mechanismy, tak je potřeba volit řešení nestandardní a evropské modely ukazují, že ten úřad má v evropských státech obrovský význam, protože mu lidé věří a obracejí se na něj s řadou informací, které jsou pro orgány činné v trestním řízení velmi důležité, a tam spatřuji hlavní důležitost tohoto úřadu.“

Novopečená vrchní státní zástupkyně proto souhlasí i s tím, aby byla do budoucna její funkce zrušena. „Jsem jedna z těch, kteří razí názor o tom, že soustava státních zastupitelství by měla být třístupňová, a nikoli čtyřstupňová,“ podotkla v Událostech, komentářích. „Je logické, pokud pan nejvyšší státní zástupce má podobný názor, tak si i do pozice vrchního státního zástupce vybere člověka, který nebude lpět na této funkci a který nebude za každou cenu usilovat o to, aby byl tento stupeň zachován.“

Po nastoupení do úřadu chce dát prověřit jeho předchozí fungování; v souvislosti s působením Vlastimila Rampuly v čele Vrchního státního zastupitelství se hojně spekulovalo o odkládání nepohodlných případů. „Pokud budou nové indicie, které odůvodňují znovu otevřít některé kauzy, tak samozřejmě podle trestního řádu budeme postupovat,“ konstatuje nyní Bradáčová s tím, že se v první řadě chce sejít se svými podřízenými.

Nečekané dědictví Vlastimila Rampuly

Podle bývalého vyšetřovatele Václava Lásky se navíc dá očekávat nárůst nových závažných případů. „Policisté u některých citlivých kauz, kde nehrozilo promlčení, raději čekali, až se změní post vrchního státního zástupce. Teď k té změně došlo, takže očekávám, že policie řadu těch kauz oficiálně otevře,“ informoval Láska.

Takový postup ovšem vedení protikorupční police odmítá, byť připouští, že období Rampulova působení na vrchním státní zastupitelství bylo komplikované. „Všichni policisté pochopitelně vnímali, že změny ve vedení vrchního státního zastupitelství ve velmi krátké době znamenaly určité problémy, co se týká dozoru kauz,“ podotknul ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 54 mminutami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 2 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 11 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 11 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 11 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 12 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...