Blažek jednal s Bradáčovou, jasno stále není

Praha - Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se sešel s kandidátkou na post pražského vrchního státního zástupce Lenkou Bradáčovou. Jasné stanovisko zatím nepadlo. Oba se chtějí příští týden ještě sejít s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, který Bradáčovou na post navrhl. Ministr Blažek už dříve řekl, že proti Bradáčové nic nemá.

Blažek s Bradáčovou po schůzce řekli, že si v mnoha věcech rozuměli. Podle Blažka byla debata seriózní, žádná vášnivá atmosféra. Ministra také zajímalo, jak se Bradáčová dívá na ochranu jednotlivce v trestním a přípravném řízení. 

Blažek: osobní integritou jsem nemyslel morálku, ale náhled na spravedlnost

Blažek na své první tiskové konferenci řekl, že bude zkoumat Bradáčové osobní integritu. Dnes k tomu uvedl, že výrok byl médii zkreslován. „To není, že bych zkoumal morálku paní doktorky, na to nemám žádné právo, to spíš šlo o to, jestli najdeme shodné pojetí či náhled na spravedlnost.“

K plánované schůzce ve třech Blažek řekl, že jednání za přítomnosti nejvyššího státního zástupce považuje za vhodné. Nechtěl však komentovat, zda po něm již o pražském vrchním státním zástupci definitivně rozhodne. 

Bradáčová je ráda, že Blažka mohla o svých názorech informovat osobně

Bradáčová rovněž označila debatu za pragmatickou a rozhodně prý neočekávala, že rozhodnutí o jmenování padne po dnešní seznamovací schůzce. „Mluvili jsme o mé předchozí kariérní dráze a mých názorech na to, jak pojímám spravedlnost v trestním řízení a základních zasadách, ze kterých se pozná, zda dva právníci mají shodné názory, či ne,“ uvedla Bradáčová. Žalobkyně také řekla, že je to poprvé, kdy dává souhlas ke jmenování do funkce vedoucího státního zástupce. „V minulosti jsem jedenkrát dala souhlas se svým jmenováním do funkce, a to bylo na místo náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem,“ dodala.

Podle žalobkyně mají i podobný názor na připravovany zákon o státním zastupitelství. Zatím se však o něm bavili pouze v obecné rovině. Bradáčová se kloní k tomu, aby vrchní státní zastupitelství byla zrušena. Blažek uvedl, že se o podrobnostech nového zákona musí ještě diskutovat. Ministr se chce například zamyslet nad tím, zda by se měly či neměly rušit také vrchní soudy. 

Zeman navrhl jmenovat Bradáčovou pražskou vrchní státní zástupkyní již v červnu. Tehdejší ministr Jiří Pospíšil (ODS) byl podle svých slov připraven žalobkyni jmenovat. Než to stačil udělat, odvolal ho prezident na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) z funkce. Spekulovalo se, že právě chystané jmenování Bradáčové bylo důvodem Pospíšilova konce na ministerstvu. Předseda vlády to odmítá. „O tom jsem nevěděl, to se dá prokázat,“ prohlásil Petr Nečas.

Nově jmenovaný ministr Blažek se kvůli personálnímu obsazení Vrchního státního zastupitelství sešel již v pondělí se Zemanem. Jmenování Bradáčové bylo jedním z prvních materiálů, které nový ministr našel na pracovním stole. Nejvyšší státní zástupce mu sdělil, že na návrhu jmenovat Bradáčovou trvá. Ministr však o den dříve uvedl, že chce její jmenování probrat se čtyřmi bývalými nejvyššími státními zástupci, a to s Renatou Veseckou, Marií Benešovou, Vítem Veselým a Bohumírou Kopečnou.

Bradáčová v současnosti zastává post náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce a je prezidentkou Unie státních zástupců. Nedávno se dostala do popředí zájmu tím, že zpočátku dozorovala kauzu poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha. Dříve se postavila například za vyhozeného žalobce, který kritizoval zastavení stíhání Jiřího Čunka, v roce 2009 vyzvala k odchodu nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a kritizovala i nečinnost pražského vrchního státního zastupitelství v kauze Mostecké uhelné společnosti. Zeman dříve uvedl, že žalobkyně není moc oblíbená u některých členů ODS.

Místo pražského vrchního státního zástupce se uvolnilo poté, co Pospíšil a následně i soud kvůli závažným chybám v důležitých kauzách odvolal Vlastimila Rampulu. Rampula spolu se svým náměstkem Liborem Grygárkem potom rezignovali i na funkce státních zástupců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 34 mminutami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 8 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 9 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...