Aplikace eDoklady, která umožňuje vytvoření elektronické varianty kartičky občanského průkazu v mobilním telefonu, čelila od pátečního večera velkému zájmu uživatelů. Kvůli náporu se objevily problémy s přihlášením. Digitální a informační agentura (DIA), která má aplikaci na starosti, v sobotu kolem poledne uvedla, že kvůli náporu má výpadek Identita občana, která je potřebná k přihlášení. Aplikaci si za první den stáhlo podle DIA přes 70 tisíc lidí.
Aplikace eDoklady zaznamenala velký nápor uživatelů i problémy s přihlášením
Podle mluvčí DIA Anny-Marie Lichtenbergové pod velkým náporem zájemců zkolabovala Národní identifikační autorita (NIA), která zajišťuje elektronickou identifikaci uživatelů pro státní portály prostřednictvím služby Identita občana. „Bohužel ten systém NIA je zastaralý a nápor neustál. Kvůli nedostupnosti Identity občana se pak nebylo možné přihlásit i k dalším službám, které ale, stejně jako eDoklady, jinak fungují,“ prohlásila.
Zástupci DIA poděkovali za obrovský zájem o eDoklady. „Jak se ale bohužel někdy stává, ani naše systémy nejsou neomylné a váš nápor neustála Identita občana. Proto se mohou objevit problémy s registrací a přihlášením. Moc se za dočasné výpadky omlouváme a děláme vše pro to, aby aplikace fungovala bez problémů,“ uvedla agentura.
Ministerstvo práce a sociálních věcí vpodvečer oznámilo, že kvůli náporu na Identitu občana se aktuálně nedá přihlásit ani do klientské zóny Jenda pro žádosti o sociální příspěvky. „Držíme palce kolegům (v DIA), aby se potíže s identitou brzy podařilo vyřešit. Je vidět, že stát občanům moderní nástroje komunikace už dlouho dlužil,“ uvedli zástupci ministerstva. Podle serveru www.hlidacstatu.cz web základních registrů, který slouží pro ověřování přes Identitu občana, hlásil v sobotu odpoledne velkou chybovost.
Aplikace je dostupná v oficiálních obchodech App Store pro Apple i Google Play pro Android. Pokud se lidem nezobrazí, což se stávalo, měli by využít odkazy zde a zde.
Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) na síti X upozornil na to, že si lidé musí stáhnout správnou aplikaci eDoklady a neplést si ji s eObčankou, která funguje jako čtečka občanek s čipem k prokazování identity on-line a dostupná je už delší dobu. „Ač názvy mohou trochu mást, jedná se úplně o jinou appku, která navíc patří pod vnitro. Na první pohled to může být trochu matoucí, ale to určitě zvládneme,“ uvedl.
Podle Bartoše může dojít kvůli velkému zájmu o přihlašování do eDokladů k občasnému přetížení. „Aktuálně je chybových asi jedno procento registrací. Všechny týmy jsou už od pátečního večera v pohotovosti a všechny dílčí problémy neustále řeší,“ ubezpečoval Bartoš.
Totožnost v mobilu
Elektronickou občanku by od nynějška, respektive podle Bartoše od pondělí, měly akceptovat ústřední orgány státní správy, tedy například ministerstva, Český telekomunikační úřad, Český statistický úřad nebo úřad pro kybernetickou bezpečnost. Dobrovolně ji budou přijímat i některé obce. Postupně se podle harmonogramu připojí další úřady a instituce. Postupně by mělo být možné do eDokladů přidávat i další doklady.
Každý občan České republiky si může od soboty aplikaci stáhnout a poté si v ní občanský průkaz aktivovat přes internetový Portál občana. Prokázat se musí bankovní identitou nebo jiným způsobem elektronického ověření totožnosti.
Aplikace lidem umožní prokazovat totožnost pomocí mobilního telefonu. Při kontaktu se státem tak budou mít možnost pohodlně a efektivně spravovat své údaje bez zbytečného obcházení úřadů a vyplňování formulářů. Digitální průkaz totiž umožní snadné kopírování údajů do různých forem, ať už jde o on-line nákupy, nebo rezervaci letenek.
Aplikace má fungovat on-line i bez připojení telefonu. Digitální a informační agentura zároveň pracuje i na možnosti stáhnout si aplikaci v zahraničí. Na nemožnost stažení mimo Česko si někteří uživatelé stěžovali.
Postupně začnou eDoklady akceptovat i další instituce. Od dubna má aplikaci přijímat policie a od poloviny roku úřady práce nebo finanční úřady. Od příštího roku pak všechny samosprávy nebo Česká pošta. Pirátský poslanec Jakub Michálek upozornil, že třeba u voleb je bude možné použít až v roce 2025.