Žluté RegioJety se budou po tratích prohánět od 26. září

Brno – Vlaky RegioJet Radima Jančury poprvé vyjedou na trať mezi Havířovem, Ostravou a Prahou 26. září. Soukromý železniční dopravce ze skupiny Student Agency tak bude konkurovat Českým drahám. Jízdenky se začnou prodávat v prodejních místech Student Agency či na webu www.regiojet.cz od příští středy. Firma slibuje nadstandardní komfort cestování, o něco málo rychlejší jízdu než státní dopravce. Cena za dopravu bude navíc srovnatelná s tarifem, který nyní České dráhy nabízejí jako nejlevnější variantu.

Z počátku budou vlaky RegioJetu jezdit jako pětivozové soupravy s celkovou kapacitou až 240 míst k sezení. Zatím půjde o dvě tréninkové soupravy. Přesný jízdní řád představí firma příští středu. V plné síle vyjede RegioJet od prosince, kdy vstoupí v platnost nový jízdní řád. „Nabídneme celkem devět párů spojů. Do Prahy budeme vyjíždět každé dvě hodiny, ve špičce pak každou hodinu,“ tvrdí majitel skupiny Radim Jančura.

Vlaky RegioJet se budou od státní konkurence odlišovat melounově žlutou barvou. Cestu budou začínat v Havířově na Karvinsku. V Ostravě budou moci cestující přistoupit na zastávce Stodolní ulice, na hlavním nádraží a nádraží v Ostravě-Svinově. Dále pak budou spoje pokračovat po trase Olomouc, Zábřeh na Moravě, Ústí nad Orlicí, Pardubice a Praha.

Cesta mezi Ostravou a Prahou potrvá tři a půl hodiny. Jízdenky budou stát od 230 korun. Mezi Olomoucí a Prahou budou ceny jízdenek začínat na 190 korunách. V ceně mají mít pasažéři kávu, vodu a čaj, denní tisk, dále bezdrátové připojení k internetu. Při jízdě se o ně budou starat stevardi a stevardky. Na pět vozů podle Ondrůje připadne celkem sedm stevardů. Další občerstvení, včetně například sushi, si budou moci cestující koupit i ve vlaku.

České dráhy chtějí s konkurencí držet krok. Palubní personál proto mezi Prahou a Ostravou nasadily od začátku září i ve svých vlacích. Stevardky cestujícím podle státní společnosti rozdávají denní tisk a nabízejí jim teplý nebo studený nápoj zdarma. ČD prodávají jízdenku do Ostravy za 329 korun se základní In-kartou 25 a za 219 korun s In-kartou 50.

Od prosince 2012 doplní dva soupeře na trase Praha–Ostrava ještě třetí přepravce. Půjde o společnost Leo Express podnikatele Leoše Novotného.    

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...