Zemřela americká herečka Katharine Hepburnová

Praha - V úctyhodném věku - 96 let - zemřela 29. června 2003 ve městě Old Saybrook v americkém státě Connecticut slavná hollywoodská hvězda Katharine Hepburnová. Byla považována za jednu z posledních velkých legend stříbrného plátna, ale na sklonku života žila osaměle. Život jí komplikovala řada zdravotních problémů, jelikož trpěla Parkinsonovou chorobu. Ve své více než šedesátileté kariéře ztvárnila přes padesát filmových rolí, rovněž hrála v divadle a v televizi. Dvanáctkrát byla nominována na Oscara a čtyřikrát toto nejprestižnější filmové ocenění získala - za nejlepší herecký výkon v hlavní ženské roli ve snímcích Ranní sláva (1933), Hádej, kdo přijde na večeři (1967), Lev v zimě (1968) a Na zlatém jezeře (1981). Více Oskarů než ona žádná jiná herečka nezískala, ovšem v počtu nominací ji překonala Meryl Streepová.

Často se stává, že je Katharine Hepburnová omylem zaměňována s jinou bravurní americkou filmovou herečkou Audrey Hepburnovou. Bezpočet novinářů v minulosti usilovně pátralo po stopě, která by obě filmové hvězdy zařadila alespoň mezi vzdálené příbuzné. Tuto spekulaci se ale nepodařilo nikdy dokázat. Obě herečky sice měly skotské předky, ale skotské příjmení Hepburn je téměř ve všech anglosaských zemích velice běžné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...