Zemřel Július Satinský

Bratislava - Herec Július Satinský byl jedním z nejznámějších československých a posléze slovenských komiků. Skvělým způsobem se zhostil desítek divadelních, televizních a filmových rolí. Psal rovněž humoristické sloupky a pohádky pro děti. Přes 40 let tvořil polovinu z vynikající satirické dvojice Lasica - Satinský, šířící často svůj kvalitní a příjemný humor. Satinský začal s Lasicou vystupovat už během studií na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.

Své herecké umění testovali oba mladí muži v autorských dialozích v bratislavské Tatře. Satinský poté nastoupil do angažmá v divadle Na korze. Jeho účinkování na této divadelní scéně ale netrvalo dlouho. Na začátku 70. let bylo Satinskému zakázáno na Slovensku umělecky působit.

S Lasicou proto začal vystupovat v kabaretu Večerní Brno. Po návratu na Slovensko hrál ve zpěvohrách na Nové scéně v Bratislavě, od roku 1978 v činohře téhož divadla. V roce 1982 odešel účinkovat do nově otevřeného Studia S, kde působil až do konce svého života.

Od roku 1989 se Satinský věnoval vedle herectví i publicistice a tvorbě pro děti. V několika slovenských časopisech a novinách měl svoje pravidelné rubriky. Ve svých fejetonech se snažil svou provokací vzbudit ve čtenáři touhu stát se samostatnou a originální osobností, jakou byl on sám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...