Zámek v Telči turistům nyní ukazují školáci

Telč – Na některých prohlídkových trasách zámku v Telči nyní provázejí místo běžných průvodců školáci. Vzdělávací projekt, který má dětem praktickým a hravým způsobem přiblížit historii města, rozjela místní základní škola ve spolupráci s kastelánem letos poprvé. Návštěvníci nejsou ochuzeni o historická data, dozví se i celou řadu zajímavostí. Třeba o tom, že náladovost bílé paní bylo možné poznat podle rukaviček.

Bílá paní měla tři druhy rukaviček. Bílé znamenaly štěstí, červené požár a černé značily neštěstí nebo smrt. Nápad provádět turisty na zámku místo hodin dějepisu školáci ocenili. Každý se musí naučit jen část textu. Že to ovšem není nic jednoduchého, poznali až v praxi.

Kdyby ale mladí průvodci na něco zapomněli, nevadí. „S žáky chodí pro jistotu i oficiální průvodkyně,“ uvedl kastelán Bohumil Norek. Prohlídky s dětskými průvodci budou na zámku v Telči probíhat až do konce června. Pak už začínají prázdniny.

Reportáž Blanky Poulové (zdroj: ČT24)
Zahrada zámku v Telči
Zdroj: Stránky města Telč/Ilona Jeníčková

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...