V Moskvě hořela televizní věž Ostankino

Moskva - Televizní věž Ostankino, která stojí v severní části Moskvy, je nejvyšší stavbou v Rusku a druhou nejvyšší stavbou na světě. Dne 27. srpna 2000 však vypukl na této jedné z nejdůležitějších pamětihodností Moskvy požár, ke kterému došlo 98 metrů nad vyhlídkovou plošinou. O život přišli tehdy tři lidé. Příčinou požáru byly zastaralé technologické systémy. Stavba věže začala v roce 1963 a trvala pět let. Ostankino je vysoká 540 metrů, ve výšce 328 až 337 metrů je umístěna vyhlídková plošina a výšková restaurace Sedmé nebe, a při svém otevření byla nejvyšší stavbou světa. Později se vyšší budovou stala CN Tower v Torontu. Televizní věž byla vždy důležitou dominantou Moskvy, vysílaly odsud všechny moskevské televizní stanice až do vzdálenosti 120 kilometrů.

Požár, který 27. srpna 2000 věž zachvátil, způsobil zničení stavební konstrukce a technologického systému věže. Televizní vysílání pro 15 milionů lidí v oblasti Moskvy bylo přerušeno na tři dny. Z provozu bylo vyřazeno vedení, systémy zásobování elektrickou energií, lanová výztuž železobetonové konstrukce a osobní a služební výtahy.

Po požáru byla věž modernizována a v roce 2003 opět zprovozněna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...