V Holešově začíná výstava děl Alfonse Muchy

Holešov - Unikátní výstavu Alfonse Muchy, čítající přes 70 děl, mohli dnes poprvé navštívit milovníci umění v prostorách holešovského zámku. Výstava zachycuje průřez kompletní Muchovou tvorbou, k vidění jsou dokonce díla, která v České republice nebyla dosud vystavena.

„Například kalendář firmy Lorilleaux, který malíř ilustroval, je v Česku k vidění úplně poprvé,“ upřesňuje kurátor výstavy, Tomáš Mikuláštík. K vidění jsou díla z českého i z francouzského období, kde Mucha dlouhou dobu žil a kde také vytvořil svá nejznámější díla: “Začal spolupracovat s nakladateli a vytvářet knižní ilustrace. Postupně se pak dostal k zakázkám na výzdobu kalendářů a plakátů,“ dodává Mikuláštík. V Paříži se Mucha setkal také se slavnou herečkou Sarah Bernard, kterou zvěčnil na několika portrétech. Právě ty Muchu proslavily po celé Evropě. I ty jsou na holešovské výstavě zastoupeny. Zájemci si je mohou přijít prohlédnout až do 26. září, kdy celá výstava končí.

2 minuty
Reportáž Filipa Zdražila
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...