Techné Ostrava 2012

Ve dnech 17. – 19. října se v  Ostravě konal již XI. ročník Mezinárodního festivalu filmů a televizních pořadů o technických a průmyslových památkách, Techné Ostrava 2012.

Hlavní náplní festivalu je problematika technických a průmyslových památek, jejich udržování, využívání a propagace, ale rovněž i širší tematika spojená s technickými památkami jako cestovní ruch, architektura, původní řemesla, kultura práce, historie a sociální aspekty rozvoje průmyslu, vlivy průmyslu na rozvoj měst, vývoj vzdělanosti, apod.

K účasti na festivalu jsou zváni tvůrci a odborníci na danou problematiku z evropských zemí s průmyslovou tradicí, dále televizní a filmové společnosti a příslušné instituce, jež s problematikou technických a průmyslových památek pracují.

I letos na festivalu soutěžily i dokumenty z ostravské produkce. Mezi nimi také jeden z dílů populárního publicistického cyklu Ta naše povaha česká. Dokument nazvanýIndustriál na hraně, který se vyslovil k otázce bourání a přestavby bývalých průmyslových areálů, dostal od odborné poroty Čestné uznání.  Režisér Petr Lokaj převzal toto ocenění, které akcentuje kritický pohled na rozdílné přístupy k tzv. brownfields na mapě českých a moravských měst. Úvahu na industriální téma viděli televizní diváci v květnu letošního roku v rámci cyklu Ta naše povaha česká.

Hlavní cenu, Ostravskou Venuši, získal film Olgy Struskové „Dvacet let pod Žižkovskou věží“. Čestné uznání patří filmům „Koleje losu pevnej fabryki“ (Cesty osudu jedné továrny, režie Kinga Woloszyn Świerk, Polsko), „ProStory – Přidaná paměť domu“ (ĆT Praha, režie Bohdan Blahovec) a „Industriál na hraně“ v režii Petra Lokaje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...