Studenti VŠB-TUO staví letadlo, které bude měřit stav ovzduší

Ostrava – Bezpilotní letadlo, které bude měřit kvalitu ovzduší, postavila v rámci své bakalářské práce čtveřice studentů programu Technologie letecké dopravy. S projektem začali  na Vysoké škole báňské před půl rokem a dokončit ho chtějí během několika týdnů.

Bezpilotní letadlo bude mít rozpětí křídel tři metry, váhu osm kilogramů a rychlost až osmdesát kilometrů v hodině. Nebude ale bojovat s teroristy ani monitorovat fotbalové fanoušky, ale zkoumat vzduch nad Ostravou. Vysoká škola báňská za něj nemusela utrácet horentní sumy. Sami studenti načrtli loni v květnu první plány letadla, které zatím stálo přibližně osmdesát tisíc korun.

„Cílem je měřit v trojrozměrném prostoru znečištění ovzduší. Ale hlavní cíl pro mě jako pro učitele na vysoké škole je dát dohromady tým studentů, kteří by pracovali společně,“ uvádí vedoucí projektu Petr Jančík.

2 minuty
Reportáž Radka Wiglasze
Zdroj: ČT24

Přístroje do letadla studenti hledali a nakupovali na internetu. Některá zařízení jsou dokonce prototypy. Například anténa, která zajišťuje okamžitý on-line přenos dat. „Mělo by to zajistit FULL HD přenos obrazu a zajistit přenos všech veličin z našich senzorů v reálném čase až do pěti kilometrů,“ vysvětluje student Aleš Stuchlík. Letadlo se dá pilotovat dvěma způsoby. Buď vysílačkou, nebo mu pilot zadá trasu přímo z počítače.

Bezpilotní letouny u nás ještě nemají přesně upravená pravidla provozu, a tak jej mohou studenti zkoušet bez povolení zatím jen v omezených podmínkách. „Musíme si vybírat místa, kde to nikoho neohrozí. Místa která jsou neosídlená,“ dodává student Tomáš Zavacký.

Studenti by chtěli dokončit letoun v lednu, aby s ním stihli vzlétnou ještě během této smogové sezony.

Načítání...