Romana Pítrová si za vraždu novorozeně odpyká 16 let vězení

Brno - Romana Pítrová z Frenštátu pod Radhoštěm si odpyká za vraždu svého novorozeného dítěte 16 let ve vězení. Nejvyšší soud nedávno bez veřejného jednání odmítl její dovolání, dnes usnesení zpřístupnil na internetu. Žena se neúspěšně domáhala změny právní kvalifikace z běžné vraždy na mírněji trestanou vraždu novorozeného dítěte matkou.

Pítrová vždy tvrdila, že dítě zabít nechtěla a jednala v rozrušení po nečekaném porodu. O těhotenství prý vůbec nevěděla. Soudy v Ostravě a Olomouci ale dospěly k závěru, že postupovala chladnokrevně a po předchozí úvaze. Ani podle Nejvyššího soudu nic nenasvědčuje tomu, že by obviněnou zcela ovládlo rozrušení způsobené porodem. Vyplývá to prý z okolností činu.

„Obžalovaná krátce po porodu komunikovala se členy rodiny a nikdo z nich si nevšiml žádné změny v jejím chování. Sama také pečlivě uklidila celou místnost, ve které porodila,“ stojí v usnesení Nejvyššího soudu. Druhý den žena normálně odešla do práce, tři dny poté odjela s přítelem na motorce do Chorvatska na dovolenou.

Romana Pítrová
Zdroj: ČT24

Těhotenství před okolím i svým přítelem a otcem dítěte tajila. Předloni v srpnu pak bez komplikací porodila na toaletě v domě svých rodičů ve Frenštátě pod Radhoštěm zdravou holčičku. Dítě udusila roubíkem z toaletního papíru a uškrtila pupeční šňůrou. Mrtvolku dala do igelitové tašky a ukryla na zahradě. Tam ji pak našla babička odsouzené ženy.

„Nedokážu říct, co se stalo. Vždy jsem chtěla mít rodinu a děti. Je mi líto, že jsem jí ublížila, nechtěla jsem to,“ řekla loni Pítrová u Vrchního soudu v Olomouci. Měla dobré rodinné zázemí i několikaletý vztah s mužem, se kterým plánovala společný život.

Za vraždu jí hrozil trest od 15 do 20 let, případně výjimečný trest. Pokud by justice čin posuzovala jako vraždu novorozeného dítěte matkou, musela by uložit mírnější trest - v rozmezí od tří do osmi let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...