Rentová marka zastavila hyperinflaci v Německu

Berlín - Poslední dny předtím, než 15. listopadu 1923 vstoupila v Německu v platnost měnová reforma a byla zavedena takzvaná rentová marka, zažila země ještě naposledy závrať znehodnocování peněz. Ceny se měnily téměř každou hodinu, dopisní známky se vydávaly bez potisku a úředníci na ně rukou dopisovali v té chvíli platnou hodnotu.

Prvního listopadu stála například libra (zhruba půl kilogramu) chleba 260 miliard marek, libra cukru 250 miliard a libra masa 3,2 bilionu. Pro srovnání: vyučený dělník v Berlíně si v té době za den vydělal tři biliony marek.

Úřední konec tomuto hororu byl učiněn právě 15. listopadu zavedením takzvané rentové marky. Vzhledem k tomu, že stát neměl dostatečné množství zlatých zásob, byla nová stabilní měna kryta průmyslovým a zemědělským pozemkovým vlastnictvím. Když se kurz nové marky stabilizoval, byl 20. listopadu stanoven oficiální směnný kurz dřívější papírové marky k dolaru: jeden dolar obnášel 4,2 bilionu marek.

V polovině prosince byl stanoven také výměnný poměr mezi rentovou markou a papírovou markou: za jeden bilion papírových marek byla jedna marka rentová. Hyperinflaci v Německu se podařilo zlikvidovat a v říjnu následujícího roku nahradila dočasnou rentovou marku opět definitivní měna - říšská marka, jejíž kurz byl již fixován na zlato.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...