Poslední žijící účastník židovského transportu navštívil Ostravu

Ostrava - Ostravu navštívil polský rodák Otto Windholz-Winecki. Jako poslední žijící účastník prvního židovského transportu přijel s manželkou zavzpomínat na místa, kde vyrůstal. Maminka a prarodiče Otto Wineckého pocházeli právě z Ostravy. V Ostravě žilo před druhou světovou válkou přes šest tisíc židů a bylo zde sedm synagog. Dnes už nestojí ani jedna a v rámci celé židovské obce je registrováno pouhých 120 členů.

Ostrava má ve své historii navždy zapsáno nelichotivé prvenství. Před více než 70 lety z ní odjel vůbec první židovský transport v Evropě. Téměř pět tisíc lidí z Moravské Ostravy, Katovic a Vídně nacisté postupně deportovali do polského Niska nad Sanem. „Nás odvezli z Ustroně, bylo nás 17 židů. Tam nás připojili do transportu, který přijel z Ostravy,“ vzpomíná účastník transportu Otto Windholz-Winecki.

„Ostravu tam dali patrně proto, že ostravská obec byla hrozně bohatá. Donutili židovské obce, aby zaplatily nejenom stavební materiál, ale i stráže SS,“ řekl historik Mečislav Borák. Polské Nisko nad Sanem mělo být prvním německým experimentem s deportací do pracovních a následně likvidačních táborů. Většina židů odtud po pár dnech prchala do tehdejšího Sovětského svazu. Tam na ně čekala další deportace. Tentokrát na Sibiř do gulagů.

„Cestovali jsme 23 dní, přes Taigu nebyla tehdy žádná cesta,“ vybavuje si Otto Windholz-Winecki. Ani v gulagu ovšem cesta Otto Wineckého neskončila. Přes polskou armádu, bitvu u Smolensku a práci v Praze se nakonec dostal do Austrálie, kam emigroval v roce 1968. Do Ostravy jezdí vzpomínat na svou rodinu.

„Moje maminka se narodila v Michálkovicích. Ostrava, ta pro mě byla jako New York,“ říká Otto Windholz–Winecki. „Hitler a nacisté chtěli vyhubit národ, to byl jejich program. Aby se tento program nemohl opakovat, je to důležité připomínat,“ dodal při vzpomínkovém setkání člen ostravské židovské obce Josef Salomonovič.

  • Kniha o deportaci židů do koncentračních táborů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1796/179581.jpg
  • Vězni v koncentračním táboře autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1796/179583.jpg
  • Pamětní deska autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1796/179585.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...