Polovina týraných žen se k partnerům vrací

Moravskoslezský kraj - Jen necelá polovina obětí domácího násilí se podle zkušeností pracovníků intervenčních center snaží svou situaci ve vztahu dlouhodobě řešit. Moravskoslezský kraj přitom patří k regionům s největším počtem vykázaných násilníků. V Ostravě proto působí speciální tým policistů, kteří se na domácí násilí zaměřují.

Za téměř sedm let více než sedm tisíc vykázaných násilníků v celé zemi. Každý z nich musí mimo domov strávit deset dní. Během této doby jejich oběti kontaktují pracovníci intervenčních center. Podle zkušeností dvou zařízení v Moravskoslezském kraji odmítne pětina oslovených. Ostatní pomoc vyhledají.

Reportáž Michala Poláška (zdroj: ČT24)

Zbytek se pak do vztahu znovu vrací nebo násilného partnera omlouvá.

„Velmi často bývají finančně závislí na násilné osobě, omlouvají to i tím, že násilná osoba bývá hodná k dětem,“ informovala Michaela Ohřálová, vedoucí intervenčního centra Havířov Slezské diakonie.

Právě Moravskoslezský kraj patří dlouhodobě ke špičce v počtu případů domácího násilí. Každý třetí den tady policie vykáže z bytu jednoho násilníka.

Ještě před šesti lety to ale bylo více než dvakrát častěji. Policisté na Ostravsku jako jediní v zemi sestavili speciální tým, který obětem domácího násilí pomáhá jak v terénu, tak i při dalších konzultacích.

„Specialisté jsou v dosahu 24 hodin denně, to znamená, pokud se hlídka dostane do situace, kde může o jít o domácí násilí, je na místo přivolán specialista,“ informovala Gabriela Holčáková, mluvčí Policie ČR Moravskoslezského kraje.

Ani policisté, ani pracovníci intervenčních center ale jasné vysvětlení pro velký počet případů domácího násilí na Ostravsku nemají. Podle nich za tím nemusí být pouze horší ekonomická situace.

„Máme případy vykázání v rodinách vysokoškolsky vzdělaných lidí, v rodinách lékařů, politiků i policistů,“ komentovala situaci Lucie Paprsteinová, vedoucí Intervenčního centra Ostrava, Bílý kruh bezpečí.

Podle odhadů se s násilím za dveřmi domova setkala každá třetí žena. Pracovníci intervenčních center proto radí i známým či příbuzným týraných žen, aby nepodceňovali i zdánlivě neuvěřitelné výpovědi obětí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...