Policejní zatýkání - v hlavní roli heparinový vrah Petr Zelenka

Havlíčkův Brod - První prosincový den se významně zapisuje především do historie havlíčkobrodské nemocnice, neboť právě tehdy policie zatkla Petra Zelenku, do té doby tichého a vzorného pracovníka. Zelenka byl obviněn ze 7 vražd a 10 pokusů o vraždu. Jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podle spisu podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tak způsobil závažné zdravotní komplikace, zředil jim krev a někteří vykrváceli. Během přípravného řízení se Zelenka ke spáchání všech činů doznal, při hlavním líčení uvedl, že heparin podal pěti lidem a u ostatních si podrobnosti nevybavuje. K původnímu přiznání jej prý donutili policisté násilím.

Soudy Zelenkovi nakonec prokázaly, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu.

Činnost Petra Zelenky odhalil primář z nemocnice Pavel Longin, který srovnal rozpis služeb s daty krvácení pacientů. Podle jeho slov byl ve 40 případech nevysvětlitelného krvácení 23krát podán heparin, z toho měl Zelenka právě 23krát službu v nemocnici. 

Královéhradecký krajský soud mu za jeho trestnou činnost vyměřil doživotní trest vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou. Soud Zelenkovi rovněž uložil zaplatit pozůstalým obětí přes 2,5 milionu korun. Zelenka se na místě odvolal. Předseda prvoinstančního senátu Jiří Vacek při vynesení verdiktu řekl, že uvažovat o jiném trestu než doživotním by byl výsměch. Zelenka podle něho jednal nepochopitelně, neboť pacientům měl jako ošetřovatel pomáhat, ne škodit.

Příběh nenápadného zdravotníka, který si hrál na Boha a rozhodoval o životě a smrti pacientů, sepsal psychiatr Miroslav Skačáni v knize Vraždy ze závisti. Od literárního zpracování byl už jen krůček ke vzniku scénáře celovečerního filmu o tom, jak „se to mohlo ve skutečnosti stát“. Tak nakonec vznikl snímek s názvem Hodinu nevíš. Film Hodinu nevíš chce podle tvůrců především nastínit odpovědi na otázku, jak se z poměrně intelgentního a milého mladíka může stát vrah.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...