Panský dům se má stát centrem Uherského Brodu

Uherský Brod - Plán na obnovu historického domu v centru města mají uherskobrodští radní. Ti chtějí, aby se historický panský dům stal reprezentativní městskou budovou, kde bude nejen obřadní síň, ale také například muzeum, které zmapuje historii Brodu jako královského města.

Uherskobrodská radnice chce nechat zpracovat projekt na využití Panského domu, který by měl šanci získat peníze na rekonstrukci z tzv. norských fondů. Oprava památky by podle odhadů měla vyjít na 50-60 milionů korun. „Maximální výše grantu by mohla dosáhnout 30 milionů korun, zbytek bude muset zaplatit město,“ řekl starosta Uhrského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Aby Uherský Brod s žádostí o financování uspěl, musí splnit několik podmínek. Jednou z nich je dlouhodobé kulturní využití objektu a zpřístupnění prohlídkové trasy, která návštěvníky seznámí s historií objektu i celého města.

Památce by se měla navrátit její původní tvář, zmizí například prvky socialistického realismu, které na budově zanechala rekonstrukce v 70. letech minulého století. Budovu přesto zasáhne modernizace. I když je tam dnes řada kulturních institucí, lidé na vozíčku mají smůlu, do knihovny se pohodlně nedostanou. Po rekonstrukci už by celý objekt měl být bezbariérový, zároveň by ale nemělo dojít k velkému zásahu do jeho podoby. Například nezbytný výtah, který se stane součástí památky, bude před očima běžných návštěvníků skryt. 

Využití se příliš nezmění

I nadále bude v památce městská galerie i knihovna, využití nalezne i obřadní síň a prostory budovy se dále rozšíří příští rok, kdy se do jiného zařízení přestěhuje místní Základní umělecká škola. Právě v tu dobu by, pokud bude Uherský Brod se žádostí o grant úspěšný, mohla začít rekonstrukce Panského domu. 

  • Panský dům v Uherském Brodu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3184/318371.jpg
  • Panský dům v Uherském Brodu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3184/318370.jpg

Panský dům

Historický jednopatrový dům s arkádami a množstvím architektonických detailů byl postaven roku 1512 Janem z Kunovic. Stavba nahradila původní měšťanský dům, některé původní gotické prvky se zachovaly i v jeho nové podobě. Další přestavby, tentokrát v barokním duchu, se dům dočkal na přelomu 17. a 18. století. Po vymření rodu Kouniců dům spolu se zámkem roku 1922 koupilo město. Poslední komplexní rekonstrukce objektu byla provedena v sedmdesátých letech.

Panský dům je dnes jedním z kulturních center Uherského Brodu. Nachází se zde obřadní síň, galerie, gotická kaple Kouniců, knihovna a základní umělecká škola. Je zde také vinárna a ve vnitřní zahradě letní kino.

Zdroj: Wikipedie

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...