Ostrý spor o předsedu městského soudu v Brně graduje

Brno - Ostrý spor o post předsedy městského soudu se ještě vyostřil. Doporučením výběrové komise se jím sice má stát dnešní místopředseda Aleš Dufek, současná předsedkyně soudu a členka pětičlenné komise ale jeho nominaci odmítla podepsat. Kromě toho, že v době soudcování podnikal v hazardu, totiž podle ní na povrh vyplouvají i další pochybnosti. Neměl totiž problém se hanlivě vyjádřit o oběti znásilnění, která je Romka. Navíc jeho postup při soudním rozhodování zpochybnil nedávno také advokát jednoho z obžalovaných v kauze takzvanných „kapříků“, v níž měl soudce Dufek manipulovat s počty odposlechů.

Celou záležitost by měl podle Komárkové vyřešit ministr spravedlnosti. Právě jemu adresovala své námitky a důvody, proč Dufkův výběr nepodepsala. „Tomu jsem celou věc dala v prostudování s tím, že jsem mu doporučila na místo předsedy městského soudu jmenovat druhého v pořadí vybraného kandidáta,“ vysvětlila stávající předsedkyně Městského soudu v Brně Komárková.

„Soudce nesmí ode dne, který je stanoven jako den nástupu do funkce, až do zániku funkce soudce kromě výkonu funkce soudce a funkcionáře soudu zastávat žádnou jinou placenou funkci ani vykonávat jinou výdělečnou činnost s výjimkou správy vlastního majetku a činnosti vědecké, pedagogické, literární, publicistické a umělecké a činnosti v poradních orgánech ministerstva, vlády a v orgánech komor Parlamentu, a to za předpokladu, že taková činnost nenarušuje důstojnost soudcovské funkce nebo neohrožuje důvěru v nezávislost a nestrannost soudnictví.“

Dufek sám se k celé záležitosti obšírně vyjadřovat nechce. „Bylo to z nevědomosti, fakticky jsem vůbec nikdy nepodnikal, jen jsem byl zapsán v obchodním rejstříku. A když jsem si to uvědomil, okamžitě jsem se nechal vymazat. Nic víc v tom nehledejte,“ prohlásil Dufek. Pro upřesnění: Dufek od března 1992 do února 1996 působil jako společník ve firmě svého otce Victoriagame, která pronajímala výherní automaty provozovatelům restaurací a heren. Od roku 1994 ale zároveň začal soudit. Takový souběh je přitom v rozporu se zákonem o soudech a soudcích, který kromě například vědecké, pedagogické nebo literární zakazuje jakoukoliv jinou výdělečnou činnost.

„A pokud tvrdí, že nevěděl, že se to nesmí, a ještě ke všemu v takové oblasti, která je tak moc spojena s kriminalitou, nemá v pozici předsedy městského soudu co dělat,“ komentovala tento fakt Komárková.

Za ještě závažnější přitom Komárková považuje Dufkovo rozhodnutí z roku 1996, kdy odsoudil k tříleté podmínce bývalého policistu, který znásilnil prostitutku. Ve svém rozsudku doslova řekl: „Ta žena je prostitutka a musí znát rizika. A navíc, vždyť je to Romka, taková nevzhledná, normální chlap by s ní střízlivý snad ani nešel.“ O případu tehdy vyšel v týdeníku Respekt článek Kateřiny Mahdalové „Zpráva o dobrém znásilnění špatné ženy“, kde autorka mimo jiné upozorňuje na skutečnost, že soudce udělil bývalému policistovi podmínku za „znásilnění, útok na veřejného činitele a alkohol za volantem.“

„Tohle jsem například vůbec nevěděla, ale když jsem to zjistila, bylo mi jasné, že soudce, který takto arogantně pohrdá obětí, není na místě,“ dodala Komárková.

K čemu došlo v případu znásilněné prostitutky

Úředník chomutovské radnice a bývalý náměstek tamního policejního ředitele Vladimír Záruba si koupil služby pětadvacetileté ženy působící v prostituci Stanislavy Bongilajové. Jak píše Respekt, ta "šla sice s usedlým čtyřicátníkem zpočátku dobrovolně, když pak ale odmítla provádět neobvyklé sexuální praktiky, narazila. Přiopilý Záruba jí zkroutil ruce za záda, nacpal ji do kufru auta a vyděšenou k smrti ji nakonec znásilnil. Kolem parku u brněnské právnické fakulty, kde zoufalá žena volala o pomoc, zrovna projížděli městští strážníci, kteří ji spěchali na pomoc. Prchající Záruba do nich najel a jednoho srazil."

A do třetice pochybností by chtěl zasáhnout také právní zástupce jednoho z obžalovaných v kauze „kapříků“, který zpochybňuje Dufkova soudní nezaujatost. Už před osmi lety byl přitom podezřelý z konfliktu zájmů v aféře někdejšího fotbalového klubu 1. FC Synot. Povoloval totiž odposlechy sudích a funkcionářů, přitom sám současně seděl v arbitrážní komisi fotbalového svazu. Tedy organizace, která fotbalové dění v zemi zastřešuje. Samotná komise řeší například majetkové spory jednotlivých celků či hráčů. „ Soudce v kauze fotbalové korupce před osmi lety povolil víc odposlechů, než mu povolil okresní soud. Okresnímu soudu Kroměříž totiž sdělil nepravdivé informace o počtu odposlechů,“ vysvětlil advokát Karol Hrádela, který bude usilovat o obnovu řízení.

A i tenhle fakt hraje Marcele Komárkové do karet. Soudce Dufek považuje obvinění za nesmyslná a předkládá obsažný popis toho, co a v jakém rozsahu povoloval odposlouchávat. Má však také svoje trumfy a je přesvědčen, že jde ze strany Komárkové o důsledky osobních antipatií. „Nemohu bohužel za to, že byla Marcela Kopecká několikrát kárně potrestána za to, že je Městský soud v Brně nejpomalejší v republice, pokud jde o délku jednotlivých řízení,“ kontroval Dufek. A stejně jako Komárková vyzvala jeho, aby rezignoval, vyzval k témuž on ji. Jejich neshody se přitom datují už do roku 2008, nikdo však nechce konretizovat, co za nimi stojí.

Zda Dufek skutečně usedne do čela soudu, není jisté. Formálně - krajský soud, který šéfa nižšího soudu nominuje, si musí poradit s postojem Marcely Komárkové, která odmítla podepsat zápis z jednání komise. Bude to tak nejspíše ministr  spravedlnosti Jiří Pospíšil, kdo do funkce nového šéfa uvede. Druhý v pořadí se ve výběrovém řízení umístil soudce Miroslav Král.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...