Olda Říha stál u zrodu Katapultu

Praha - Veterán české rockové scény, kytarista, zpěvák, skladatel a producent Oldřich Říha slaví 18. května narozeniny. Veřejnosti se představil v roce 1963, kdy vystupoval v plzeňské měšťanské besedě. Později, na začátku 70. let, založil s Jiřím „Dědkem“ Šindelářem a Vladimírem Krampolem kapelu Mahagon. Skupina působila v Plzni a Západočeském kraji a jednalo se o jednu z nejpopulárnějších skupin. Koncem roku 1974 „orgány státní moci“ vydaly na Mahagon totální zákaz činnosti pro celý tehdejší Západočeský kraj.

Po zákazu přesídlil Říha do Prahy, kde vystupoval ve skupině Františka Ringo Čecha. Zakrátko se dal znovu dohromady s Dědkem a kapela Mahagon tak přesídlila do Prahy. V srpnu 1975 se skupina Mahagon po neúspěšném jednání s pražskou stejnojmennou kapelou přejmenovala na Katapult.

Dědkova hudba s texty Ladislava Vostárka bodovala u posluchačů a Katapult se stal jednou z nejpopulárnějších skupin v zemi. Prodal statisíce desek a dvakrát zvítězil v anketě Zlatý slavík (1979, 1980).

Zanedlouho však úřady zakázaly skupině vystupovat i v Praze. Katapult přesto úspěšně vystupoval ve zbytku republiky a například také v Polsku. V polovině 80. let vznikly také Říhovy sólové projekty, které však řada skalních příznivců nepřijala.

Zatímco po změně režimu již Říha a Katapult nemuseli čelit zákazům, provázely jejich kariéru půtky s kritiky. V roce 1990 ovšem skupina přerušila činnost, neboť Dědek odjel do USA. Říha však již tehdy tvrdil, že „Katapult nikdy nekončí“. Comeback opravdu přišel a to v roce 1993. Říhou vedená hardrocková trojice si potom zahrála například před koncerty skupin Deep Purple nebo Status Quo a loni ji posluchači rádia Beat vybrali do Beatové síně slávy.

Oficiální prezentace Oldy Říhy zde:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...