Nebezpečná skládka ohrožuje Kopřivnici

Ostrava - 34 tisíc tun nebezpečných látek stále zamořuje půdu v Kopřivnici na Novojičínsku. Tamní skládka ohrožuje zdraví lidí už od šedesátých let. Městu se od roku 1991, kdy začal platit nový zákon o odpadech, nepodařilo sehnat potřebných 60 milionů na sanaci skládky.

Vrtné sondy ukazují, co všechno se skrývá v půdě jenom pár metrů od míst, kde žijí lidé. Ropné látky, neutralizační kaly, nikl, chrom, olovo. Pokud by se tyto látky dostaly do podzemních vod, vážně by ohrozily zdraví lidí. Podle Petra Černocha, referenta pro vodní hospodářství městského úřadu Kopřivnice, se nacházejí v hloubce 2,2 až 3,3 metrů. Neutralizační kaly a další odpady ale v některých místech sahají až do hloubky 5 metrů a není vyloučené, že už pronikly i mnohem hlouběji. Černoch k tomu poznamenává: „Naším zájmem je využít toto území pro výstavbu rodinných domků, což se absolutně neslučuje se skládkou nebezpečných odpadů, kterých tady je asi 34 tisíce tun.”

Nebezpečné odpady na skládku v šedesátých a sedmdesátých letech údajně navezla kopřivnická státní automobilka Tatra. Ta se ale brání s tím, že nebyli jediní. Místostarosta Kopřivnice Zdeněk Krajčír (ČSSD) soudí: „Hájí se tím, že v té době mohl na místo vyvážet nebezpečné odpady kdokoliv jiný, ale myslíme si, že to byla zcela jistě Tatra.” Dušan Benža, mediální zástupce Tatry Kopřivnice, nařčení odmítá: „Likvidace skládky, která leží mimo areál Tatry a kterou dlouhodobě využívala řada podniků z okolí, není a nemůže být primárně úkolem Tatry, ale města Kopřivnice.”

Krajčíř však dodává, že město takový objem finančních prostředků nemá. Kopřivnice se proto obrátila na stát. Ministři jí peníze opakovaně přislíbili, ale nakonec vláda na základě posudku úřadu na ochranu hospodářské soutěže dotacím zelenou nedala. „Šlo především o to, že by se jednalo o nepovolenou veřejnou podporu soukromým osobám, ty totiž vlastní asi dvě třetiny plochy této skládky,” komentuje rozhodnutí Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva financí. Jedinou šanci, jak získat finance na likvidaci skládky, teď úředníci vidí v žádosti o dotaci z evropských fondů. Peníze by ale podle jejich odhadů mohla mít Kopřivnice nejdříve za dva roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...